MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Obyvatelia vlašského sídliska sa rozhodli odpojiť od centrálnej mestskej kotolne. Chcú si vyrábať lacnejšie teplo na kúrenie, aj teplú vodu, sami lokálnymi kotolňami. Odpojenie však nebude lacné, firma Remer Slovakia spravujúca kotolňu chce od obyvateľov bytoviek uhradiť náklady, ktoré investovala do prevádzky a rekonštrukcie kotolne. „Dali sme do toho vlastné peniaze, ktoré chceme naspäť," vraví konateľ Peter Ešek. O akú sumu ide, odmietol povedať.
SPIŠSKÉ VLACHY. Koľko by mali Vlašania zaplatiť za odpojenie od centrálnej kotolne, nie je zatiaľ jasné. Či to bude pre jednu domácnosť tisíc, alebo stotisíc korún, o tom zatiaľ nechce P. Ešek hovoriť. O výške požadovanej sumy nemá informácie ani Bytové družstvo (BD), ktoré spravuje všetkých 68 bytov vykurovaných Remerom. Už tento mesiac by sa pritom mali bytovky odpojiť, ale veľa vecí ostáva nejasných.
Nespočítali si náklady
Firma Remer Slovakia z Dubnice nad Váhom získala mestskú kotolňu do prenájmu minulý rok. Sľubovala modernizáciu kotolne a prechod na spaľovanie biomasy, čo by malo občanom nespokojným s vysokou cenou tepla priniesť lacnejšie vykurovanie aj teplú vodu. Napriek prísľubom nižšej ceny sa Vlašania rozhodli pre samostatné kotolne. P. Ešek zdôraznil, že firma nesúhlasí s odpojením bytoviek od centrálnej kotolne. „Nesúhlasíme s tým, kým nebudeme mať uhradené ekonomicky oprávnené náklady, ktoré sme investovali do kotolne. Keďže byty sa chcú odpojiť k 30. júnu, budeme si nárokovať alikvótnu časť," povedal. Na otázku, koľko to bude, odpovedal: „Nemám to spočítané, neviem sa teraz k tomu vyjadriť." O konkrétnej sume by mal informovať na stretnutí s vedením BD tento týždeň.
Rokovania prebiehajú
Vladimír Filinský, riaditeľ BD v Spišskej Novej Vsi, potvrdil, že uplatnenie ekonomicky oprávnených nákladov pri odpájaní od centrálnej kotolne je zákonným postupom. „Náklady sa spočítajú a treba ich zaplatiť. Suma nie je zatiaľ definovaná," potvrdil V. Filinský. Dodal, že BD ako správca bytov koná v mene vlastníkov a tento týždeň by sa malo stretnúť s konateľom Remeru. „Verím, že všetko dopadne dobre a občania nebudú musieť znášať neoprávnené náklady," zdôraznil V. Filinský.
Otáznikov je viac
Okrem sumy, ktorú by Vlašania mali za odpojenie zaplatiť, je otázny aj termín. Odpojiť sa chcú k 30. júnu. Zatiaľ však nie je vydané stavebné povolenie na zriadenie štyroch lokálnych kotolní, ich samotná inštalácia bude následne trvať zhruba tri týždne. Ak firma Remer ukončí výrobu tepla koncom júna a v bytovkách ešte nebudú funkčné nové kotolne, hrozí riziko, že obyvatelia 68 bytov ostanú bez teplej vody. Remer Slovakia po odpojení bytov od dodávky tepla odovzdá kotolňu mestu. „Nemáme ju pre koho prevádzkovať," povedal P. Ešek. Obyvatelia bytov sú ochotní zaplatiť za odpojenie. „Počítame s tým, ale treba preukázať, koľko sa vlastne do kotolne investovalo," zhodujú sa. V prípade by malo byť jasnejšie po rokovaniach v závere tohto týždňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš