INGRID TIMKOVÁ, ingrid.timkovakorzar.sk
Až 300 kubíkov vody za rok sa "stratilo" obyvateľom jedného z vchodov na bytovom dome na Námestí Slobody v Sabinove. Vlastníci každého bytu museli za túto vodu zaplatiť po 1300 korún. Pri reklamácii a preskúšaní vodomera obdržali od metrologického úradu výsledok - vodomer nevyhovel. Napriek tomu vodárenská spoločnosť trvá na zaplatení nespotrebovanej vody. Navyše im ešte dofakturovala ďalších 147 kubíkov.
SABINOV. Slávka Varholíková, ktorá býva v spomínanej bytovke, nad konaním Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Prešov (VVS) iba krúti hlavou. Rozpis vyúčtovania za vodu im zaslal správca ich bytového domu, spoločnosť Sabyt Sabinov. "To nie je možné, aby sme platili za niečo, čo sme nespotrebovali. Navyše, 300 kubíkov vody je veľmi veľké množstvo," rozhorčuje sa.
Preskúšanie vodomeru: nevyhovuje
Keďže v spomínanej bytovke neúmerné množstvo vody vodomer nameral aj v minulých rokoch, správca bytov vodomer reklamoval. Podľa úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo vodomer nevyhovuje technickým a metrologickým požiadavkám. "Vykazoval nepovolené odchýlky," tvrdí riaditeľ spoločnosti Sabyt Sabinov Róbert Jurášek. Napriek tomu, že výsledky odbornej skúšky jednoznačne preukázali, že vodomer nainštalovaný v roku 2003 nevyhovuje, vodárne fakturovali vodu podľa minulého roka na základe jeho chybného merania. Pritom podľa zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ak meradlo nespĺňa technické a metrologické požiadavky, uhradí ten, komu bola odchýlka na prospech, druhej strane finančný rozdiel, a to odo dňa posledného poruchou neovplyvneného odpočtu.
Vodárne okrem toho v dvoch listoch, ktoré odoslali správcovi bytového domu v priebehu dvoch dní, uviedli rozporné údaje. V jednom z listov informovali správcu, že mu vystavia ťarchopis ku faktúram za vodné a stočné v celkovom množstve 142 kubíkov, v druhom informovali o dofaktúrovaní 147 kubíkov vody.
Pomýlili sa
Na otázku, prečo VVS postupovala takýmto spôsobom a ako vysvetľuje rozpor v listoch, PR zástupkyňa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Martina Hidvéghyová uviedla, že VVS postupovala pri fakturácii v súlade s paragrafom 30 spomínaného zákona. "Vodomer v roku 2003 nebol chybný, pokazil sa v priebehu užívania. Vzhľadom k tomu, že majiteľ objektu nereklamoval fakturáciu a nemal pochybnosti o správnosti merania, nie je možné identifikovať, kedy došlo k jeho poškodeniu. V takom prípade sa faktúruje na základe minulého roka podľa uvedeného zákona." K spomínaným rozdielnym údajom v listoch uviedla: "Jeden z pracovníkov do porovnateľného obdobia zarátal 1 deň navyše."
Budú sa súdiť
Riaditeľ Sabytu však takúto argumentáciu odmieta. Tvrdí, že vodárne mali vodu rozrátať až po vypočítaní priemeru spotrebovanej vody podľa nového, správne fungujúceho vodomera. "Budeme sa súdiť," uzatvára R. Jurášek
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš