pešej zóne im dali možnosť nazrieť do svojho sveta cez pomôcky, ktoré musia nevyhnutne používať. Napríklad lupy, písací stroj s Braillovým písmom, biele palice, rôzne signalizátory, ktoré potrebujú pri varení v kuchyni a podobne. Doniesli aj ukážky knižiek s bodovým písmom, medzi nimi aj rozprávku pre deti.
PREŠOV. Okoloidúcich prekvapili malým darčekom v podobe kalendára s obrázkami vodiacich psov a zároveň ich pozývali na benefičný koncert s folklórnym súborom Šarišan. Na pešej zóne vytvorili z kužeľov prekážkovú dráhu a odvážlivcom dali možnosť skúsiť si pohyb so slepeckou palicou. "Záujemcom sme dali simulačné okuliare, cez ktoré videli čiastočne, alebo vôbec a mohli si skúsiť chôdzu pomedzi kužele s pomocou palice. Pán Emil Samoľ so svojím vodiacim psom Toscou potom predviedol, ako sa oni pohybujú v priestore," povedala nám psychosociálna pracovníčka z krajského strediska ÚNSS Eva Magdziaková. Veľa odvážlivcov sa však nenašlo. Iní okoloidúci ani tak nechceli vedieť nič o tom, aký je život v tme, ale boli ochotní prispieť im finančne, hoci táto akcia nemala s verejnou zbierkou nič spoločné.
Svoj svet otvárajú aj školákom
Napriek tomu, že v ÚNSS je v rámci celého kraja viac ako sto členov a stretávajú sa aj s ich rodinnými príslušníkmi, cítia sa dosť izolovaní. Rozhodli sa preto navštevovať stredné a základné školy a hovoriť o svojich problémoch. "Chystáme sa teraz na celodenné akcie na ZŠ Odborársku v Prešove a na ZŠ v Terni v okrese
Prešov. Nehovoríme len o nevidiacich deťoch, ale aj o tých, ktorí majú silnejšie dioptrie a v kolektíve sa ťažšie integrujú. Spolužiaci sa k nim nie vždy vedia správať priateľsky, preto ich nechávame vyskúšať si simulačné okuliare a chôdzu s palicou, aby sa vedeli vcítiť do situácie, akú prežívajú niektorí ich rovesníci," dodala E. Magdziaková. Zistili tiež, že ani učitelia niekedy nerešpektujú problém žiaka, napríklad že potrebuje šlabikár, alebo zošit s väčšími linajkami a že ich písmo nemôže byť krasopisné. Preto sa rozhodli vykonávať aj poradenstvo pre učiteľov. Deti v školách, ktoré už navštívili, zakaždým obdivovali Toscu a zabávali sa na tom, ako pánovi Emilovi podáva aj niekoľkokrát palicu, len aby dostala odmenu v podobe granulky. Užasnutí boli tiež z toho, ako vie zakaždým nájsť aj najlepšie schovaný mobilný telefón a podať ho svojmu pánovi.
Hľadali s klientmi prácu
Cez kurz sociálno-komunikačných zručností učili svojich klientov, ako sa uchádzať o prácu, pripraviť sa na osobný pohovor, napísať životopis a prezentovať svoje danosti. "Nevidiaci ľudia majú iné neverbálne prejavy a práve na to sme kládli dôraz. Z deviatich účastníkov kurzu sa traja už zamestnali a štvrtý je pozvaný na konkurz," konkretizovala závery E. Magdziaková. "Poslal som prihlášky na 20 základných škôl v Humennom a okolí, lebo sa tam plánujem presťahovať. Bol som na jednom konkurze a na ďalší sa chystám. Uchádzam sa o miesto učiteľa angličtiny a dúfam, že sa to podarí," povedal nám o svojej skúsenosti Stanislav Semančík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš