štvrtým stupňom ochrany. Motív z keltskej mince začal pred dvoma týždňami stavať na severovýchodnom svahu hradného kopca v katastri mesta Spišské Podhradie austrálsky sochár svetového mena Andrew Rogers. Dnes je tento geoglyf príčinou sváru medzi realizátormi nápadu a ochrancami prírody.
SPIŠSKÝ HRAD. Spomínaný geoglyf je postavený z travertínu z miestneho lomu, rozlohu má sto krát sto metrov, výška múru je jeden meter. Austrálčan si Spiš vybral pre svoju stavbu, pretože ho očarila krajina plná symbolov. Náklady, ktoré sú vyčíslené na milióny korún, hradil z vlastného vrecka. Umelec mal v tomto prípade podmienku, aby mu pri stavbe pomáhali miestni Rómovia. Prevážilo totiž jeho sociálne cítenie, miestnym sociálne slabým Rómom chcel dať, jednoducho povedané, zarobiť.
Geoglyfy vo svete
A. Rogers má svoje geoglyfy okrem Slovenska ešte v desiatich krajinách sveta, ako napríklad v Izraeli, Chile, Srí Lanke či Turecku. Koncom minulého storočia v blízkosti hradu našli archeológovia mincu z keltským koňom, preto sa umelec rozhodol pod hradom zobraziť práve tento motív. Ako pre Korzár uviedol Igor Ľudma z občianskeho združenia Land Art, ktoré umelca zastupuje, samotnému začiatku stavby predchádzal rok prípravy. Realizátori museli disponovať povoleniami od množstva inštitúcií.
Iný okres, iný kraj
"Realizátori diela prešli budovanými múrmi do katastrálneho územia inej obce, na plochy iných nájomcov, do iného okresu a iného kraja. A keby len to oni posunutím celého geoglyfu plynulo prekonali hranicu Národnej prírodnej pamiatky Spišský hradný vrch a v štvrtom stupni ochrany veselo pracovali na tejto ináč možno celkom ušľachtilej myšlienke. Autá vyryli koľaje v cenných spoločenstvách a zručné ruky kamenárov ich navždy prikryli hrubými múrmi," tvrdí na margo tejto stavby Milan Barlog zo Správy Národného parku Slovenský raj. Aj keď celý kôň sa mal nachádzať v katastri Spišského Podhradia v okrese Levoča a v Prešovskom kraji, realita je taká, že stavba presahuje do obce Žehra, okresu Spišská Nová Ves a do Košického kraja.
Hriva z koňa je mimo
Ako uviedol I. Ľudma, medzinárodný tím združený okolo A. Rogersa si je tohto omylu vedomý a samotný umelec sa bude snažiť niesť zodpovednosť za spôsobené zmätky. A. Rogers je momentálne v New Yorku. "A. Roger je silný ochranár prírody, všade, kde staval geoglyfy, snažil sa konať v súlade s prírodou, krajinou, ľuďmi," povedal I. Ľudma. K samotnému omylu došlo tak, že realizátorom doslova zavadzala medza, preto austrálsky umelec navrhol geogetom stavbu posunúť smerom hore, tak sa hriva z koňa dostala tam, kde nemala.
Prešetrujú...
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek sa domnieva, že koňa nebudú musieť jeho autori posúvať. Ako vyplýva z rozhovoru s ním, určite sa nájde kompromis, ako sa táto situácia vyrieši. "Momentálne prešetrujeme, o koľko presne posunuli celú stavbu. Myslím si, že ide o minimálny vplyv na krajinu," povedal B. Hájek.
Zatiaľ chodník
Realizátori stavby sa v tomto štádiu dohodli s ochranármi na stavbe chodníka. Ten bude slúžiť na to, aby turisti pri prehliadke diela neničili krajinu, ktorá je v štvrtom stupni ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš