starým Popradom.
POPRAD. Nevšedná publikácia prináša množstvo originálnych príbehov a postrehov z histórie podtatranskej metropoly. Pred očami čitateľa defilujú dávno zabudnuté postavičky a postavy Popradu, ožívajú zaniknuté uličky, krčmy, hotely, reštaurácie, primáši, mešťania. Autor sa venuje vzniku hokeja, no neuniknú mu ani pikantnejšie kapitoly, ako je napríklad výskyt nevestincov na území mesta.
Kniha Mikuláša Argalácsa sa dá prečítať na jeden dúšok. Práve pre plasticitu a originalitu pohľadu na Poprad, ktorý existuje už len v spomienkach tých najstarších. "Vydaním knihy som si splnil detský sen," povedal autor pre Korzár. "Počiatky tohto sna sú vo vlastivednom krúžku, ktorý som navštevoval ako dvanásťročný a viedol ho známy historik Ivan Bohuš. S ním sme prešli celý Poprad, Spišskú Sobotu, ale aj Gánovce. Tu kdesi začína môj celoživotný záujem o históriu Popradu."
Diablova dielňa siaha pod Tatry
Asi všetkých čitateľov zaujme príbeh Popradčana Adolfa Burgera. Tento virtuózny tlačiar zachránil stovky Židov tak, že im vyrobil falošné krstné listy a cestovné doklady. Neskôr on sám prešiel niekoľkými koncentračnými tábormi, v jednom z nich zahynula jeho 21-ročná manželka Gizela. V Sachsenhausene sa Burger stal účastníkom veľkej falšovateľskej akcie pod taktovkou SS. Pre Hitlera so svojimi spoluväzňami vyrábal falošné libry, ktoré mali rozvrátiť britskú ekonomiku. Adolf Burger napísal na základe svojich zážitkov knihu. Jej sfilmovaná podoba pod názvom Diablova dielňa získala pred niekoľkými mesiacmi Oscara ako najlepší zahraničný film.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš