Jedna z dvoch najnovších atrakcií Spiša, ktorou sú geoglyfy (kamenné krajinné sochy veľkých rozmerov), nevydržala poriadne ani jeden deň. Ten pod
SITA,Redakcia SME
Redakcia, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Spišským hradom v tvare koňa, ktosi poškodil. "Keď sme zistili, že na dvoch častiach bol múr poškodený, boli sme nemilo prekvapení. Nevieme, kto, alebo čo to poškodilo, ale v tomto okamihu je to už opravené a veríme, že sa to nezopakuje," povedal včera koordinátor slovenskej časti projektu Rytmus života Igor Ľudma.
SPIŠ. K poškodeniu došlo zo soboty na nedeľu, len pár hodín po slávnostnom ukončení projektu. Organizátori museli ešte včera reagovať na vzniknutú situáciu a zabezpečiť kamenárov, ktorí dnes geoglyf opravili. Škodu vyčíslil Ľudma na 10 000 korún. Rýchla oprava poškodeného geoglyfu bola nevyhnutná aj z toho dôvodu, že na včera bolo naplánované satelitné fotografovanie geoglyfu.
Podľa Ľudmu geoglyf poškodili buď vandali alebo to bolo úmyselné, keďže celá socha je vytvorená z lámaného spišského travertínu. Ľudma nevylúčil, že si niekto chcel pripraviť kameň na odvoz. O poškodení geoglyfu je informovaný už aj austrálsky sochár Andrew Rogers, ktorý je už v New Yorku. Podľa Ľudmu autor sa
obával, či geoglyf pod hradom nebude jediné dielo z 12-dielneho cyklu Rytmus života, ktoré bude poškodené. "Ubezpečili sme ho, že nie, že už je to v poriadku," dodal Ľudma.
Napriek tejto nemilej skúsenosti neplánujú organizátori strážiť objekt pod hradom. Ľudma verí, že skutočný záujem ľudí o umelecké diela, ako aj neustály dohľad verejnosti zabráni zničeniu geoglyfu.
Spišský bol hotový ako prvý
Rogers v sobotu ukončil výstavbu geoglyfov pod Spišským hradom a v Hornom Smokovci. "Toto je 34. a 35. stavba na svete a nikdy sme nemeškali," povedal po dvoch týždňoch trvania projektu na Slovensku A. Rogers. Geoglyfy nielen na Slovensku, ale po celom svete, kde ich doteraz vytvoril, by mali byť podľa neho miestom zamyslenia sa nad minulosťou.
Geoglyf pod Spišským hradom zobrazuje koňa z keltskej mince nájdenej počas archeologického výskumu na hrade. Dielo má rozmery približne 100 krát 100 metrov. "Hrad je jedna z najúžasnejších stavieb na svete. Som veľmi rád, že som tu mohol umiestniť jednu sochu," povedal Rogers.
Keltského koňa môžu vidieť aj cestujúci, prechádzajúci popod hrad. Jeho tvary však úplne vyniknú až z vtáčej
perspektívy. Líniu koňa tvorí približne meter vysoký, takmer meter široký a vyše 800 metrov dlhý kamenný múr zo spišského travertínu. Kamene sú len voľne uložené na sebe, bez použitia akéhokoľvek spojovacieho materiálu. Rogers je spokojný aj s prácou miestnych obyvateľov, ktorí sa podieľali na výstavbe geoglyfu. "Je veľmi dôležité, aby to bolo kvalitne urobené. Je to pre naše deti a vnúčatá," dodal Rogers.
Socha obrovských rozmerov, ktorú Rogersovi v Hornom Smokovci pomáhali stavať Rómovia z Podhorian, už tiež v plnej paráde láka pohľady ľudí. Smokovecká socha symbolizuje tepnu rytmu života. "Sochu samozrejme najlepšie vidno z balóna alebo lietadla, avšak vďaka sklonu dobrý pohľad sa núka aj od cesty," povedala architektka projektu Gilia Breger. Nami odskúšaný tip je pozrieť si sochu z horných poschodí hotela Bellevue, ktorý je od sochy vzdialený len niekoľko metrov.
Tento geoglyf je menších rozmerov, 36 krát 35 metrov. Línia geoglyfu má dĺžku 330 metrov a výšku približne 20 cm. Je poskladaný z tatranskej žuly. V Tatrách nadchla austrálskeho sochára najmä príroda. Okrem nej je nadšený aj ľuďmi, s ktorými sa stretol počas pobytu na Slovensku.
Prvý geoglyf v rámci projektu Rytmus života vytvoril Rogers v roku 1999 v Izraeli. Ďalšie sú v Bolívii, Chile, Austrálii, Islande, Číne, Sri Lanke, Turecku, Indii a Nepále. Celý projekt je pod záštitou UNESCO a je to momentálne najväčším sochárskym projektom na svete.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš