ANNA KOŠUTHOVÁ, anna.kosuthovakorzar.sk
Profesorovi Martinovi Brezinovi radnica, Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) a Matica slovenská prejavili za celoživotné dielo úctu pamätnou tabuľou umiestnenou na historickom objekte DJZ. Mimochodom, patril k jeho zakladateľom.
PREŠOV. Verejnosť ho pozná predovšetkým ako zakladateľa scénografie, ktorý pôsobil na profesionálnych divadelných javiskách, ale aj ako architekta známeho na celom Slovensku. Práve pre DJZ spracoval viac ako 300 návrhov scén. Jeho celoživotná tvorba, odhodlanie, nadanie a schopnosti prispeli k rozvoju architektúry, scénografie, divadelníctva aj ďalšieho vzdelávania, keďže pôsobil na viacerých univerzitách. "Želám si, aby táto pamätná doska bola symbolom duševného bohatstva, ktoré pán profesor zanechal nám a našej budúcnosti," povedal primátor Prešova Pavel Hagyari počas slávnostného aktu odhalenia tabule.
Pred DJZ sa zišli nielen najbližší príbuzní profesora Brezinu, ale aj osobní priatelia, ako napríklad architekt Karol Gregor, tiež zástupcovia kultúrneho a spoločenského života.
Bol presvedčený o svojej pravde
Osobnosti súčasného divadelného prostredia, napríklad Oleg Dlouhý z Divadelného ústavu, si na profesora Brezinu spomínajú ako na tvrdohlavého človeka presvedčeného o svojej pravde. Zrejme preto, že jeho pohľad bol do istej miery vizionársky a do svojej práce už pred rokmi vnášal prvky európskej výtvarnej moderny. Režisér Divadla Alexandra Duchnoviča Jaroslav Sisák na adresu scénografa pri istej príležitosti povedal: "Napriek rozdielom v názoroch sme v divadle nakoniec vždy našli spoločnú reč a bola z toho dobrá robota. Bol to človek otvorený, veľmi múdry a dobrý. Niekedy možno až príliš." Výnimočnosť Martina Brezinu bola aj v tom, že sa zakaždým snažil preniesť na scénu dialóg medzi hmotou a hercom.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš