Štrba kontruje, že zákon dodržaný bol a v skutočnosti je Štrbské Pleso i tak len jedno - štrbské. Ministerstvo vnútra sa v spore postavilo na stranu starostu.
ŠTRBSKÉ PLESO. K prvému januáru prešla dominantná väčšina zastavaného územia tatranskej osady Štrbské Pleso od mesta Vysoké Tatry pod správu obce Štrba. Predchádzalo tomu vynesenie rozsudku v dlhoročnom súdnom spore o známe turistické stredisko z minulého leta.
Mesto: "Názov je náš"
Po technickej dohode dvoch samospráv o prebratí územia nastal medzi nimi ďalší spor. Štrba získané územie pomenovala Štrba časť Štrbské Pleso. Tatranci tvrdia, že názov Štrbské Pleso je ich, preto ho nemôže na svojom teritóriu používať iná obec. Vysoké Tatry argumentujú, že časť budov ich bývalej osady ostala na ich území, preto nevidia dôvod meniť názov svojej mestskej časti. Podľa predstavy mesta sa mala časť bývalého Štrbského Plesa, ktorá pripadla Štrbe, volať Štrba alebo Horná Štrba. Vysoké Tatry navrhovali obci takisto kompromisný názov Nové Štrbské Pleso.
Hektáre verzus hektáre
"Treba si uvedomiť, že z územia bývalého Štrbského Plesa súd zveril Štrbe len dvetisíc hektárov. Šestnásťtisíc hektárov našej mestskej časti Štrbské Pleso však ostalo ležať v meste Vysoké Tatry," hovorí prednosta Vysokých Tatier Juraj Hudáč. Právnička tatranského magistrátu Jana Novoroľníková argumentuje, že zákon o obecnom zriadení v prvom paragrafe zakazuje duplicitné názvy obcí a ich častí. "V každodennom živote a používaní by inak nastal zmätok. To hrozí aj v prípade Štrbského Plesa," myslí si právnička. Podľa nej právo na názov mestskej časti Štrbské Pleso majú Vysoké Tatry, pretože ho v celej histórii ako časť obce začali používať ako prvé.
Vnútro: Ide o jednu obec
Ministerstvo vnútra v spore dalo za pravdu obci Štrba. V príslušnom vestníku už zapísalo názov jej novej časti Štrbské Pleso. "Trváme na svojom. Neprípustnosť duplicity v konkrétnom paragrafe zákona sa vzťahuje na duplicitu v rámci jednej obce. Nemôžu sa teda v jednej obci nachádzať dve alebo viac mestských častí s rovnakým názvom," vysvetľuje Alena Koišová z ministerstva. Právnici mesta Vysoké Tatry pokladajú tento ministerský výklad zákona za chybný.
Sýkora: Len to, čo bolo naše
Naopak starosta Štrby Michal Sýkora s rozhodnutím ministerstva súhlasí. "My sme len v reštitúcii dostali to, čo bolo stáročia naše. Mestu ostali iba tri neobývané hospodárske budovy," povedal Sýkora. Podľa starostu 15-tisíc hektárov Štrbského Plesa, ktoré ostali mestu Vysoké Tatry, je len názov katastra. "Sú to lesy a časti ich mesta ako Vyšné Hágy, Podbanské, Važecké lúky. Preto hovorím, že Štrbské Pleso je len jedno a to je štrbské," dodáva starosta.
Napriek tomu starostovi vyslovene neprekáža, že mesto Vysoké Tatry svoju jednu mestskú časť naďalej nazýva Štrbským Plesom. "Nám je to jedno, je to ich vec," doplnil Sýkora.
TOMÁŠ TIŠŤAN
tomas.tistankorzar.sk
Text sporného paragrafu
Neprípustný je názov obce a názov časti obce, ktorý je dlhý, duplicitný, urážajúci mravnosť, náboženské alebo národnostné cítenie alebo je nepriliehavý na historický vývin územia.
(Zákon o obecnom zriadení, §1, časť a, odsek 6)
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš