MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Len v pondelok odvolali v Smižanoch tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý tu vyhlásili po ničivej prietrži mračien s krupobitím vo štvrtok 15. mája. Obyvatelia zaplavených domov kladú vinu za záplavy obci aj družstvu, ktoré obhospodaruje polia nad obcou. Práve odtiaľ sa voda valila smižianskym kanálom ako na tobogane a spolu s nánosmi bahna z polí zaplavila domy, ulice, záhrady aj dvory rodinných domov. Kompetentní sa zhodujú v tom, že nad dedinou treba vybudovať prehrádzku, no peňazí na to niet.
SMIŽANY. Smižany zažili najničivejšiu povodeň za posledné roky. Starosta Michal Kotrady (HZDS) odmieta kritiku z úst postihnutých občanov, že za povodeň môže nečinnosť obce. Hovorí, že obec dlhodobo rokuje so správcom toku, ktorým je Povodie Hornádu a Bodvy. Vodu zo svahu odvádza melioračný kanál, pri nedávnej búrke však nestačil. "V tom čase spadlo 49 litrov vody na štvorcový meter. Spádové územie je okolo 170 hektárov, takže zhruba 70-tisíc kubíkov vody spadlo v priebehu hodiny. To všetko vbehlo do potoka smerom na obec. Mali sme prípady, že nám zaplavovalo túto časť obce, ale nie až do takej miery ako teraz," konštatuje starosta.
Predstava obce
"Kanál je na 70 percent poškodený, je potrebná oprava regulácie. So Správou Hornádu a Bodvy sme sa zhodli, že na smižianskom kanáli je havarijný stav a bude zvolané pracovné stretnutie na riešenie tejto situácie do dvoch týždňov. Treba to riešiť čo najskôr," dodáva M. Kotrady. Predstava obce, ako zabrániť ďalším záplavám v tejto časti Smižian, je takáto na svahu nad obcou treba vybudovať prehrádzku na zachytávanie splavením, ktoré zanášajú a upchávajú kanalizačné priepusty, vyregulovať koryto a riešiť priepust popod Nálepkovu ulicu tak, aby odviedol vodu, ak sa vybreží z koryta. "Je to v správe Povodia Hornádu a Bodvy, uvidíme, ako sa k tomu postavia," dodáva starosta.
Predstava povodia
Riaditeľ Správy Hornádu a Bodvy v Košiciach Marián Miščík informoval, že v súčasnosti čakajú na vyriešenie poistnej udalosti súvisiacej s poškodením kanála. Za peniaze od poisťovne ho plánujú opraviť a prečistiť. "Tieto aktivity však nezvýšia kapacitu kanálu," upozorňuje Miščík. Jeho rozšírenie kvôli rodinným domom stojacim po oboch brehoch neprichádza do úvahy. "Jedným z riešení je vybudovanie prehrádzky a akumulačných nádrží nad obývanou časťou obce. Je to finančne nákladná investičná akcia, ktorú sa nepodarí zrealizovať za dva dni. V dlhodobom pláne budeme s ňou počítať, ale zoznam stavieb v oblasti protipovodňových opatrení je obrovský a finančných zdrojov nie je toľko, koľko by sme si želali," objasnil. Bez okolkov priznal, že povodie v Smižanoch vykoná len základné opatrenia. "Ale radikálne opatrenia, ktoré by zabránili opakovaniu záplav, nie sme v dohľadnej dobre schopní realizovať," povedal.
Družstvo zmení osevné postupy
Podiel viny za vzniknutú situáciu má podľa slov M. Miščíka tunajšie poľnohospodárske družstvo. "Družstvo svojou činnosťou zmenilo systém vodného režimu v tejto oblasti. Jedným z protipovodňových opatrení je zmena obhospodarovania pôdy, ktorá by zabránila jej splachovaniu. Mali by sa vybudovať vsakovacie pásy, ale to je už záležitosť toho, kto obhospodaruje toto územie," uzavrel M. Miščík.
Predseda družstva Štefan Zekucia hovorí o tom, že do budúcna zmenia osevné postupy. "Za dedinou budú trvalé trávny porasty alebo lucerna, čo pomôže zachytiť prívalové vody," predstavuje kroky družstva. Podľa jeho vyjadrenia vysiate porasty na poli neboli pri poslednej prietrži v takej výške, aby ich koreňový systém bol schopný zadržať vodu. "Ak by tam bola akákoľvek iná plodina, nezabránilo by to záplavám. Zrážky boli extrémne," zdôrazňuje Š. Zekucia. S riaditeľom Správy Hornádu a Bodvy sa zhoduje v tom, že vhodným protipovodňovým riešením by bola prehrádzka nad dedinou. Kto a kedy ju postaví, je zatiaľ otázne. Záplavy pri ďalších búrkach sú tak naďalej aktuálnou hrozbou.
* * *
Ekológ M. Barlog: Problém bude narastať
n Ekológ Milan Barlog vidí príčinu nedávnych záplav v širších súvislostiach. Hovorí o nesprávnom obhospodarovaní pôdy, rozorávaní medzí, o nesprávnych osevných postupoch. Ako vraví, celý severozápadný okraj Smižian je obkolesený rozsiahlymi lánmi oráčin, odkiaľ stiekla voda aj s ornicou priamo do dediny. Riešiť protipovodňové opatrenia formou kanála nie je podľa neho v tomto prípade správne riešenie. "Kanalizovaný potok ako tobogan nič lepšie pre vodu, ktorá sa spustí z mrakov nad malou plochou, ani neexistuje. Pokiaľ sa niečo nezačne robiť s krajinou, problém bude pokračovať a narastať. Roky rokúce sa hovorí o nesprávnom spôsobe obhospodarovania plôch, o nesprávnych osevných postupoch, o nutnosti rozčlenenia veľkých honov, o zasakovacích pásoch, o výsadbe zelene. Reči sa hovoria a chlieb sa je," konštatuje.
n Istý podiel viny má podľa neho družstvo, štátne orgány zodpovedajúce za ochranu pôdneho fondu aj za správu toku. "Vinu máme všetci, celá spoločnosť, ktorá dlhodobo ignoruje odporúčania odborníkov na správne usporiadanie krajiny či odborníkov na klimatické zmeny, ktorí už dlho varujú pred stále častejšími výkyvmi počasia, ústiacimi do "epizód", ako bola tá smižianska," dodáva M. Barlog.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš