nielen pre výtvarné, ale aj pre hudobné a literárne umenie.
STARÁ ĽUBOVŇA. Doteraz bola galéria využívaná predovšetkým na účely rôznych výstav. Ich zabezpečenie vrátane vernisáží mala na starosti mestská spoločnosť Marmon.
Pribudnú pamätné izby i koncerty
Zámer zriadenia Domu umenia získal reálnu podobu najmä po presťahovaní informačného centra (IC) z Provinčného domu. Po premiestnení centra i pracovníkov Marmonu z historického domu tak mesto hľadalo nové riešenie. "Galéria je otvorená zatiaľ štyri hodiny denne. Máme v nej osobitnú pracovníčku, ktorá sa venuje aj ďalším aktivitám. Mimo týchto hodín zabezpečuje návštevníkov naďalej spoločnosť Marmon. Zatiaľ ide o provizórny stav," priblížila Eva Kollárová z oddelenia kultúry. Vedúca oddelenia tiež ozrejmila, akú by mal mať Dom umenia podobu. "Literárne umenie bude reprezentovať pamätná izba Terézie Vansovej. Pamätná izba Jána Melkoviča bude základom pre hudobnú časť, kde plánujeme aj koncerty, či iné prezentácie," naznačila zámery E. Kollárová.
Pripravujú cyklus o známych rodákoch
Intenzívnejšie využitie miesta v Provinčnom dome by podľa vedúcej oddelenia mali Staroľubovňania pocítiť už onedlho. "Pripravujeme takzvaný cyklus Staroľubovňania staré ľubovnianske rody. V rámci neho budeme pozývať vzácnych ľudí, ktorí sa narodili a žili v meste. Niektorých z nich totiž ľudia v meste ani poriadne nepoznajú, pričom si to iste zaslúžia," prezradila E. Kollárová. Medzi pozvanými bude ako prvý známy výtvarný pedagóg Karol Thiry. Po ňom dostane priestor jeden z najstarších miestnych rodov, rodina Dlugolinských.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš