nápad. Aj keď pre učiteľa, ktorý bol 25 rokov v službe s podhodnoteným platom, by aj dvanástka nemusela byť nezaslúžená. Ak sa navyše prípad odohráva v meste, ktoré ekonomicky prosperuje ako nikdy predtým a investori stále len prichádzajú. V popradskom prípade však úzka skupina odborárov pravdepodobne bez vedomia kolegov konala na vlastnú päsť. Zatajovaním zvýšenia kolektívnej zmluvy mohlo dôjsť i k podvodu, zvažujú sa trestné oznámenia.
Urobil teda popradský magistrát chybu? Bez ambície robiť sudcu možno konštatovať, že mnohí učitelia bez svojej viny zažili prinajmenšom psychickú traumu. Ak po nastolení ultimáta: nevzdáš sa odstupného - nedostaneš miesto, nech už bolo podané akoukoľvek formou, títo pedagógovia začali postupy zamestnávateľov nazývať vydieraním alebo polokriminálnymi praktikami, čudovať sa im nemožno.
Mesto malo ihneď po odhalení utajovaných dodatkov o zvýšení vyjsť s pravdou „trojmesačné odstupné áno - deväť mesačné nie" na bubon. Ak teda myslelo trojmesačné odstupné každému úprimne a nie iba ako mediálnu fintu po odhalení škandálu. Azda takto by sme sa škaredému ultimátu z ucha do ucha mali šancu všetci vyhnúť.
Najhoršie obišli jedenásti učitelia, ktorú už výpovede bez nároku na odstupné podpísali. Tieto výpovede možno nebude možné anulovať, aj keď sa ostatní dohodnú. Ostanú potom bez zaslúženého pohladenia duše, ako nazvala trojmesačné odstupné vedúca popradského školstva Edita Pilárová?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš