ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Lesy mesta Levoča, s. r. o., majú z roka na rok väčší problém s pracovnými pozíciami, hlavnou náplňou ktorých je v jarnom období sadenie stromčekov. Klesá totiž záujem o túto fyzicky náročnú prácu. Ako uviedol riaditeľ Ján Tancár, tento stav kopíruje situáciu na trhu práce.
LEVOČA. Spoločnosť spravuje 6 500 hektárov mestských lesov. Podobne ako ostatní slovenskí správcovia, aj v Levoči bojujú s kalamitou, smrekové porasty napáda kôrovec. Z toho dôvodu stúpa ťažba, preto je na druhej strane nutné aj intenzívnejšie zalesňovanie. To je ďalší fakt, ktorý sa podpisuje pod spomínanú personálnu situáciu.
Pracovať chcú hlavne dôchodcovia
Vlani správca levočských lesov vysadil na ploche 160 hektárov 800-tisíc sadeníc. V tomto roku je situácia podobná. "Väčšinu prác pre nás vykonávajú živnostníci. V pestevnej činnosti je to 70 percent pracovníkov, čiže 30 percent potrebných ľudí sú naši pracovníci. Ide o 90 ľudí," vysvetlil J. Tancár. Ako dodal, najväčší záujem o túto prácu je hlavne zo strany dôchodcov z oblasti Levočských vrchov.
"Teraz, keď je na trhu práce viac príležitostí, je problém zamestnať u nás spoľahlivých ľudí. Táto práca je špecifická, treba mať k nej vzťah, pretože ide o činnosť s takzvaným živým materiálom. Vyžaduje sa aj kvalita, je totiž nutné, aby sa sadenice aj ujali," dodal. V spoločnosti Lesy mesta Levoča majú priemerný mesačný plat 13 800 korún.
Tri koruny za sadenicu
Zaujímalo nás, aká je situácia s touto pracovnou pozíciou o ostatných správcov lesov na Spiši. "Až 95 percent našej pestevnej činnosti je hradených zo štrukturálnych fondov. Túto činnosť zabezpečujeme cez dodávateľov, preto zatiaľ s tým nemáme problémy. Okrem toho sme región, kde je vysoká nezamestnanosť," vysvetlil riaditeľ Obecných lesov v Mníšku nad Hnilcom Antonín Cicoň. Ročne ich spoločnosť zalesňuje 5 až 12 hektárov. Podľa A. Cicoňa tento problém pociťujú hlavne správcovia lesov na západnom Slovensku, kde je oveľa viac pracovných príležitostí, ako na východe. "Dôvodom je možno aj nízke ohodnotenie, v priemere sa platia za jednu sadenicu tri koruny."
Paradoxne im pomáha nezamestnanosť
Ani Lesy mesta Spišská Nová Ves, s. r. o., nemajú v tejto oblasti problém. "Je to aj tým, že spravujeme lesy v okolí Hnilca a Mlyniek, kde je predsa len menej pracovných príležitosti," povedal Stanislav Tkáč. Ročne zalesňujú od 50 do 75 hektárov a na tento účel potrebujú do 70 živnostníkov.
V spoločnosti Gelnické lesy, s. r. o., na pestevné práce zamestnávajú 30 ľudí a tiež nemajú problém s obsadením týchto pracovných pozícií. Hnilecká dolina totiž má odjakživa prívlastok hladová, pracovných príležitostí je tu menej, ako v iných častiach Slovenska.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš