nedostatky. Jedným z nich je aj dočasné prerušenie chodu chirurgického oddelenia. Momentálne sa však viac hovorí najmä o problémoch na jednotke niekdajšieho ARO.
KEŽMAROK. Práve situácia v nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra bola na pretrase nedávneho rokovania parlamentu v Kežmarku. Ozrejmiť súčasný stav prišiel medzi poslancov aj riaditeľ zariadenia Jozef Klíma. Vzájomná debata obidvoch strán priniesla pomerne živú diskusiu.
Chirurgia funguje, ARO sa rieši
Ako prvý sa do debaty o nemocnici zapojil predseda komisie zdravotníctva, Jaroslav Novotný. "Nemocnica má šancu na prežitie. Uvidíme, ako sa k tomu postavia poisťovne. Vyvstáva však problém personálneho zabezpečenia. Chirurgia je zavretá, problémy sú na ARO. Treba tam zabezpečiť kvalifikovaných ľudí," upozornil poslanec.
Situáciu následne objasnil riaditeľ Jozef Klíma: "Prišli k nám chirurgovia z Vyšných Hágov. Chirurgia znovu funguje tak ako predtým," ubezpečil. Ako dôvod približne trojtýždňového pozastavenia činnosti na chirurgii uviedol práceneschopnosť lekárov z oddelenia.
Súčasné personálne problémy na ARO zdôvodnil riaditeľ predovšetkým odchodom kvalifikovaných síl. "Išlo o dve špičkové lekárky, ktoré odišli do Košíc. Oddelenie však naďalej funguje. Samozrejme, máme rozhodené siete, takže na príchode nových lekárov sa intenzívne pracuje," povedal pre Korzár J. Klíma.
Poslankyni sa nepáči smerovanie
Najostrejšia pripomienka k situácii v nemocnici zaznela z úst poslankyne Janky Gantnerovej. Tej sa nepáčilo najmä ďalšie smerovanie nemocnice. "Neviem, či si obyvatelia Kežmarku skôr dajú urobiť úpravu nosa, alebo ich bude viac trápiť, kam so slepým črevom," povedala.
Reagovala tak na skutočnosť, že v nemocnici onedlho otvoria plastické chirurgické centrum. Riaditeľ Klíma na margo viacerých pripomienok poslankyne poznamenal: "Veď je to scestné, čo tu hovoríte."
Tatranské centrum plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie v Kežmarku by malo svoju činnosť spustiť začiatkom júla.
Primátor pripomienky nepripustil
Janka Gantnerová sa tiež vyjadrila k prehodnoteniu schvaľovacích procesov pri investíciách v nemocnici. "Každú investíciu nad stotisíc korún by najprv schvaľovala mestská rada alebo zastupiteľstvo," upresnila neoficiálny návrh.
Vtedy už zareagoval primátor mesta. "Týmto by sme zaviazali ruky riaditeľovi a ja predsa nebudem zvolávať zastupiteľstvo každý alebo každý druhý týždeň," zdôraznil Igor Šajtlava.
Tá istá poslankyňa tiež hovorila o prehodnotení správnej rady v nemocnici. Igor Šajtlava jej však odkázal: "Nemocnica sa posúva jednoznačne dopredu, nie dozadu. Chodím tam pravidelne a pacienti si ju chvália. Nie je žiadny dôvod na takéto kroky."
Nemocnica v hodnotení verejnosti stúpa
Pravdepodobne v najemotívnejšej časti ostatného zastupiteľstva vyzdvihol J. Klíma ešte v úvode rozpravy najmä pozitívne skutočnosti mestského zariadenia. "Na základe hodnotenia pacientskej verejnosti si oproti minulému roku naša nemocnica u Všeobecnej zdravotnej poisťovne mierne polepšila. Z 26. miesta poskočila o jedno, na 25. miesto. Pre informáciu, ešte v roku 2005 bola nemocnica na 96. mieste," podčiarkol šéf zdravotníckeho zariadenia.
PETER RINDOŠ
peter.rindoskorzar.sk
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš