územného plánu mesta. Dominantou námestia bude kaštieľ a gotický rímskokatolícky kostol.
STROPKOV. V centrálnom priestore mesta bolo potrebné nájsť funkčno-prevádzkové vzťahy. V minulosti boli viackrát spracované štúdie a neskôr bola vypísaná aj verejná súťaž na návrh námestia. Na základe vyhodnotenia výsledkov súťaže bolo zadané spracovanie územného plánu zóny námestia. "Výsledné riešenie nie je reanimáciou pôvodného historického námestia. Riešenie, ktoré vzišlo zo súťaže, bolo neskôr v procese prípravy územného plánu zóny postupne modifikované až na zastupiteľstvom schválený novotvar, ktorý s jeho originalitou nemá veľa spoločného," uviedol architekt Marko Vateha. Po rekonštrukcii námestia v Stropkove vznikne spoločenské, kultúrne, obchodné i administratívne centrum.
Výstava námestia bude stáť niekoľko miliónov
Realizácia námestia začne prístavbou štyroch polyfunkčných domov k objektu obvodného úradu. Pokračovať by sa potom malo v severnej časti, kde vznikne fontána a pešia zóna s parkom. "Výšku potrebných financií sa dozvieme až po spracovaní realizačnej dokumentácie. Závisí to od rôznych faktorov, napríklad použitého materiálu, časového faktoru a podobne. V každom prípade to bude niekoľko desiatok miliónov korún," povedal mestský architekt Marko Vatecha.
Nedostatok parkovacích miest
Archeologickú lokalitu má pod dohľadom Krajský pamiatkový úrad v Prešove. "Dominantou vždy boli a po úpravách sa ešte viac zvýraznia historické objekty gotického kostola a kaštieľa, ktoré tu stoja ako pozostatky mestského hradu," poznamenal architekt. Ráta sa aj s prezentačnou náznakovou úpravou celej lokality v plošnom rozsahu bývalého hradu. K tomu však môže dojsť až po archeologickom výskume, jeho vyhodnotení a následnom architektonickom návrhu jeho využitia a úpravy. Na námestí sú v súčasnosti zlé riešené križovatky, nedostatok parkovacích miest a dopravne neorganizovaný priestor pri trhovisku.
Bude aj oddychová zóna
"Výsledkom je urbanistický návrh, ktorý rieši vytvorenie oddychovej zóny na námestí. Prvou etapou je vytvorenie pešej zóny, vybudovanie polyfunkčných domov s tým, že kaštieľ a kostol, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, ostanú v súčasnom stave. Na celé územie si dal Pamiatkový úrad podmienku vykonania archeologického prieskumu," uviedol projektant Martin Hudec.
Schválený návrh umožňuje v plnej miere realizovať asanáciu starých objektov. "Celé územie je projektované ako verejnoprospešná stavba, ktorá bude slúžiť všetkým občanom mesta ako nové centrum, ktoré v Stropkove chýba," povedal M. Hudec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš