kočíka a vyberie sa spolu so svojím dieťaťom na vyučovanie. Stredné odborné učilište so sídlom v Bijacovciach umožnilo na svojich detašovaných pracoviskách žiačkam, ktoré sú už matkami, vodiť do školy aj svoje deti.
BYSTRANY. Stredné odborné učilište v Bijacovciach popri študijných a učebných odboroch vytvorilo v obciach Bystrany, Žehra a Rudňany detašované pracoviská, kde nadobúdajú vzdelanie žiaci, ktorí ukončili základnú školu v nižších ročníkoch. "Tieto pobočky našej školy navštevuje 60 dievčat, z toho 15 z nich sú už matkami a 11 je tehotných," vysvetlil riaditeľ školy Ladislav Maturkanič. Sú to dievčatá rómskeho pôvodu, kde materstvo v skorom veku nie je ničím výnimočným.
Deti majú deti
Ako nám vysvetlila majsterka odborného výcviku Viera Pivovarčíková, nechcú na dievčatá vplývať negatívne, či prípadne akokoľvek posudzovať skutočnosť, že sú už matkami. Naopak, chcú ich motivovať k tomu, aby nadobudli vzdelanie a neskôr sa uplatnili na trhu práce. Preto akceptujú to, že sú už rodičmi a dovolia im vodiť si svoje deti aj na vyučovanie. "Sú to aj maloleté dievčatá vo veku 14, 15 rokov. Dokonca máme 16-ročnú žiačku, ktorá je už dvojnásobnou matkou," povedal riaditeľ učilišťa L. Maturkanič.
Do školy s dieťaťom v kočíku
Magdaléna Kandrová má 17 rokov a je matkou iba trojmesačného syna. Posťažovala sa nám, že od narodenia je chorý a stále je v nemocnici. Ona síce chodí do školy, ale veľa vynecháva kvôli tomu, že syna navštevuje. "Keď bude mať viac, ako šesť mesiacov, budem s ním v kočíku chodiť aj do školy," povedala nám.
Jej spolužiačka Jana Horváthová má tiež iba 17 rokov. Doma má 6-mesačného syna, ktorého ešte kojí. "Pomáha mi mama. Ona je s ním doma, kým ja som v škole," povedala.
Pomáhajú aj spolužiačky
L. Pechová má dve deti. V čase našej návštevy s ňou bola v škole aj dvojročná Paulínka, druhá 6-mesačná dcéra je doma. "Zatiaľ sa o ňu stará manžel," povedala 19-ročná žiačka.
Malé deti počas vyučovania spia v kočíkoch, matky alebo aj spolužiačky odbehávajú stále skontrolovať svoje ratolesti, či sú v poriadku. Staršie deti sú už s matkami spolu na vyučovaní. Dievčatá študujú odbor praktická žena, učia sa šiť ručne aj strojovo, priúčajú sa základom varenia a výchove k rodičovstvu. Kým jedna šije na stroji, dieťa jej postráži spolužiačka, ktorá napríklad práve vyšíva. Vyučovanie v triede je zladené tak, aby sa na deti stále dohliadalo a nič sa im nestalo.
Pripravovaný zákon myslí aj matky
Súčasná legislatíva nerieši situáciu, akým spôsobom by sa mohli vzdelávať žiačky, ktoré sú už matkami, či tehotné dievčatá. Ako nás však informovali na ministerstve školstva, nový pripravovaný školský zákon umožní študovať takýmto žiačkám individuálne. "V súčasnosti žiakovi, ktorý pre svoj zdravotný stav nemôže dochádzať do školy, zabezpečí orgán štátnej správy v školstve takú formu vzdelávania, ktorá mu umožní dosiahnuť rovnaké vzdelanie, ako pri školskej dochádzke. Ale ide tu o prípady fyzicky a zdravotne postihnutých žiakov, pričom tehotné nie sú po pôrode fyzicky nespôsobilé," opísala hovorkyňa ministerstva Dana Španková.
Individuálny učebný plán je dnes umožnený iba deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími problémami. "Do tejto kategórie sa nemôžu tehotné alebo mladé mamičky zaradiť. Preto v pripravovanom novom školskom zákone je zakotvené, že vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu môže riaditeľ školy povoliť žiakovi s nadaním, alebo podľa závažného dôvodu, najmä tehotenstva a materstva," dodala D. Španková.
ERIKA KARASOVÁ
erika.karasovakorzar.sk
Autor: A bude tu poriadok...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš