vieme pochopiť, Juráňová je problém".
TATRY. Tatranský národný park pre verejnosť nadobro zatvára červeno značkovaný chodník v Tomanovej a zelený chodník v Juráňovej doline.
Podľa prvých reakcií turistov nevôľu vyvoláva najmä zatvorenie zeleného chodníka. "Je to na škodu veci. Juráňova dolina je zaujímavá tým, že z Tatier umožňuje prechod do Oravíc na Orave. Turisti si takto po pešom pochode mohli vychutnať tamojšie termálne vody, teraz čaká obchádzka," hovorí Vojtech Jeremiáš zo Slovenského klubu turistov.
Iba jedno percento
Národný park zdôvodňuje zrušenie týchto trás ochranou biotopov pre veľké šelmy, dravce a kurovité vtáky. "Tieto dva chodníky tvoria len necelé jedno percento z celkovej dĺžky chodníkov národného parku a ich návštevnosť je v porovnaní s inými minimálna," hovorí Peter Spitzkopf zo Štátnych lesov TANAP-u. Na druhej strane podľa Spitzkopfa vylúčenie verejnosti z oblasti výrazne pomôže zachovaniu tamojšieho prírodného bohatstva.
Iný pohľad
Činovník turistickej organizácie V. Jeremiáš hovorí, že pohľad ochranárov a turistov na tú istú vec býva rozdielny. "Nám sa zdá ich pohľad zavše zveličený. Niečo zatvoriť býva to najednoduchšie riešenie. Aj keď je niekde málo návštevníkov, pre ľudí to má význam," myslí si Jeremiáš.
Ochrana vzácnych druhov
Zoologička Barbara Chovancová z výskumnej stanice národného parku v Tatranskej Lomnici je presvedčená, že v prípade dvoch tatranských chodníkov ide o dobrú vec. "Čím vyššie v horách, tým väčšia je zraniteľnosť územia. Dôvodom je vytvorenie zóny bez prítomnosti človeka pre nerušený vývoj vzácnych živočíchov ako sú medveď, vlk, jeleň, tetrov či hlucháň priebehu celého roka. Je dôležité zachovať toto územie v doterajšom stave," povedala Chovancová.
Svoje zohral aj Schengen
Podľa výskumníčky uzavretiu chodníkov predchádzal dlhoročný monitoring dotknutého územia a posúdenie následkov vstupu do Schengenu. Ten umožnil prekračovanie hraničných chodníkov bez obmedzení. Červený chodník v Tomanovej doline sa preto zatvára aj z poľskej strany. "V oblastiach bez akejkoľvek aktivity človeka budú mať tieto zvieratá zaistený pokoj v období párenia, rozmnožovania, výchovy potomstva," upresnila Chovancová.
Náhrada
Tatranci však turistom za zrušené trasy poskytnú istú náhradu. "Bude obnovený modrý turistický chodník prechádzajúci na poľskú stranu Tatier cez Bobrovecké sedlo s napojením na žltý chodník vedúci z Chocholovskej doliny na Lúčnu," doplnila Chovancová.
TOMÁŠ TIŠŤAN
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš