kôrovec. Napadnuté sú smrekové porasty. Kvôli tejto situácii mali Lesy mesta Levoča vlani najvyššiu ťažbu v celej histórii spoločnosti.
LEVOČA. Ako pre Korzár uviedol riaditeľ spoločnosti Ján Tancár, vlani vyťažili 72-tisíc metrov kubických dreva. Z toho až 96 percent bolo práve kalamitného. V bežnom roku by mali vyťažiť iba 25-tisíc metrov kubických.
Môže za to aj človek
Na výskyt kôrovca vplýva mnoho faktorov, medzi inými aj ľudský. Za jeho premnoženie môže napríklad globálne otepľovanie, či nedostatok zrážok. "Túto situáciu môžeme riešiť iba včasným spracovaním kalamitného dreva. Ďalším riešením sú feromonové lapače, v našich lesoch ich máme 900," vysvetlil J. Tancár.
Klesá cena dreva
Ako vyplýva z rozhovoru s J. Tancárom, kôrovec je problémom aj v ostatných častiach Slovenska ako je napríklad Orava či Tatry. "Správcovia lesa, podobne ako my, majú problém s takouto kalamitou," upresnil. Nečudo, že na trhu je viac dreva, cena následne klesá. "Od minulého roka klesla cena až o 30 percent," doplnil J. Tancár.
Na priemyselné spracovanie
Kalamitné drevo predáva spoločnosť Lesy mesta Levoča na ďalšie priemyselné spracovanie. Z celkovej produkcie predávajú ako palivové drevo iba tri percentá. "Snažíme sa pokryť dopyt po palivovom dreve v Levoči a okolí," vysvetlil.
Zatiaľ bez negatívnych dopadov
Lesy mesta Levoča sú spoločnosťou s ručením obmedzeným, 100-percentným účasť tu má iba mesto Levoča. "Podarilo sa nám navŕšiť rezervu na pestevnú činnosť o 13 miliónov korún. Momentálne je to 33 miliónov," uviedol J. Tancár. Spoločnosť spravuje lesy s rozlohou 6 500 hektárov. Za minulý rok dosiahla zisk 3,3 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš