mediálne známa po tom, ako miestni Rómovia po našom vstupe do Európskej únie migrovali do Anglicka za prácou. Prvá várka, to bolo asi 50 mužov, po čase vycestovali celé rodiny. Podľa odhadov v Anglicku sa kvôli práci usadilo niekoľko stoviek Bystrancov. Dnes sa však takmer všetci postupne vracajú domov.
BYSTRANY. Po bystrianskych cestách premávajú anglické autá. V obci zavládol stavebný boom. Väčšina Rómov to, čo zarobila v Anglicku, investuje do bývania. Ako nám povedal starosta František Žiga (RIS), na obecnom úrade evidujú viac ako 60 žiadostí o stavebné pozemky. Voľných parciel však v Bystranoch niet.
Stavajú na cudzom
"Postupne predávame záujemcom pozemky v osade pod chatrčami, po 40 korún za meter štvorcový," uviedol starosta. Tie majitelia búrajú a stavajú nové murované domy. Obec okrem toho rokuje so Slovenským pozemkovým fondom o uvoľnení pozemkov v konkrétnej časti obce. V Bystranoch však nastal problém. Osada sa rozširuje, niektorí však stavajú domy na pozemkoch súkromných vlastníkov. "Prednedávnom sme zorganizovali stretnutie vlastníkov a tých, čo začali na pozemkoch stavať domy. Dúfam, že sa dohodnú na predaji a cene," dodal F. Žiga.
Najprv iba zopár mužov
Genéza odchodu bystrianskych Rómov siaha až do českého Vsetína. Tam sa pred rokmi presťahovala miestna rodina. Potom využili voľný pracovný trh v Anglicku a ich kroky smerovali do tejto krajiny. Kontaktovali svojich príbuzných v Bystranoch, zo začiatku vycestovalo zo Spiša kvôli práci iba niekoľko mužov. Domáci sa im poskladali na cestu, na vybavenie cestovného pasu, cestovný lístok z Levoče do Londýna stál vtedy 2 200 korún.
Doma nemali čo do úst
Muži si našli zamestnanie poväčšine v hydinárniach, mäsokombinátoch, išlo o prácu pri páse. Nasledovali ich celé rodiny, v osade pribúdali domy, na ktorých boli okná obité doskami.
Do Anglicka medzi inými vycestoval aj 28-ročný Roman Kandráč s manželkou a piatimi deťmi. V čase našej návštevy sa hrdo opieral o auto, ktoré si tam kúpil, ukazoval nám novopostavaný dom. "Neľutujem, že som sa rozhodol pre Anglicko. Doma sme takmer nemali čo do úst. Zo sociálnych dávok sa nedalo vyžiť. V Anglicku sme mohli deťom kúpiť ovocie, pekné šatstvo," vysvetlil nám. Bystrančania zarábali v Anglicku priemerne týždenne 150 libier, prirátať treba aj obdobu našich detských prídavkov.
Smútok, útoky, náročná práca
Domáci odhadujú, že dnes je v anglickom Sheffielde maximálne sto ľudí z Bystrian, ktorí však tiež plánujú návrat domov. Bystrančania hovoria o veľkom smútkom za domovom, o častých útokoch zo strany prisťahovalcov, ako sú napríklad Kurdi či Pakistanci. Iní zase hovoria o náročnej práci za pásom pri nízkych teplotách. O tom všetkom hovoria, keď sa ich pýtame, prečo sa rozhodli vrátiť sa domov.
Opäť na nule
O budúcnosti zatiaľ neuvažujú, našetrené peniaze minuli na autá, kúpu či stavbu domov. Na Slovensku sú bez zamestnania, tak ako pred vycestovaním do Anglicka. R. Kandráč pôsobí dnes ako dobrovoľný strážca poriadku, stále zamestnanie nemá. Výrečná je aj situácia v rodine Lýdie Šándorovej. V Anglicku bola jej rodina tri roky. Manžel pracoval, ona sa starala o domácnosť. Po návrate kúpili v dedine dom, posledné peniaze minuli na zariadenie. Dnes sú opäť finančne na nule ako pred rokmi. Jediným zdrojom príjmu je momentálne manžel, ktorý ešte ostal v Anglicku pracovať. Tiež však plánuje vrátiť sa domov nastálo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš