MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
Takmer 14 miliónov korún potrebujú Žehrania na rozšírenie základnej školy, ktorá stojí v rómskej osade Dobrá Vôľa. Tú v súčasnosti navštevuje viac ako 60 detí, ide o nultý a prvý ročník. Rozšírením súčasných priestorov chce vedenie obce vyriešiť pretrvávajúci problém záškoláctva. "Blicovanie" je tu takmer na dennom poriadku a niektoré matky za záškoláctvo svojich detí už nastúpili na výkon väzby.
ŽEHRA/DOBRÁ VÔĽA. Ani nie mesiac po začatí školského roka museli tri matky ísť do väzby. Ich deti mali vymeškaných viac ako 100 vyučovacích hodín. Takýto osud stihol aj 33-ročnú Rozáliu, matku deviatich detí. Tá býva so svojou rodinou v známej žehrianskej osade pod Dreveníkom. "Deti mám v škole. Chodia tam každý deň," tvrdila svojho času Rozália. Bohužiaľ, situácia sa ani po mesiacoch nezlepšila, skôr naopak. "Každý mesiac riešime niekoľko prípadov záškoláctva a odstupujeme ich orgánom činným v trestnom konaní. Je to pretrvávajúci problém, ktorý sa snažíme riešiť," zdôraznil starosta Žehry Marián Mižigár.
Do školy nechodia, nemajú vraj na autobus
Deti zo žehrianskej osady v súčasnosti navštevujú ZŠ na Ulici SNP v Spišských Vlachoch. Ide o žiakov druhého a vyšších ročníkov. Vo vlašských triedach sa učí 185 detí zo Žehry. Rozšírením priestorov žehrianskej školy by sa mali starší spolužiaci pričleniť k tým mladším, navštevujúcim nultý a prvý ročník. V osade by tak vznikla škola s kompletným prvým stupňom. Tú by navštevovalo 314 školopovinných detí z osady. Škola stojí v susedstve osady. Oddeľuje ich iba pár metrov cesty. Podľa slov M. Mižigára najčastejším argumentov rodičov, prečo deti nechodia do školy, sú finančné problémy. "Vravia, že nemajú na autobus do Spišských Vlách. Školu by mali doslova pod nosom, takže by starosti s platením lístka odpadli," vysvetlil.
Myslia na deti
Rozšírením školy by vyriešili aj ďalší problém a tým je umiestňovanie detí do sociálnych ústavov. "Aj v spomínaných troch prípadoch, kedy museli matky nastúpiť na výkon väzby, vznikol problém, kam s deťmi. Otcovia detí boli rovnako vo väzbe za inú trestnú činnosť a deti mali skončiť v sociálnych zariadeniach. Nechceli sme, aby boli porozhadzované v ústavoch. Je to na škodu rodiny," uviedol M. Mižigár.
Škola: budúcoročná realita?
Na svete je už projekt rozšírenia školy. O peniaze sa chcú Žehrania uchádzať na jeseň v rámci ministerských výziev a z európskych fondov. "Ak uspejeme, stavať chceme na budúci rok," dodal M. Mižigár.
Kým sa však rozšírená škola v obci stane realitou, so záškoláctvom musia bojovať naďalej. "Pravidelne štyrikrát do mesiaca navštevujeme rodiny a upozorňujeme ich na záškoláctvo. Pravdou je, že keď aj dostanú upomienku, väčšina z nich jej nerozumie. Upovedomujeme ich, čo všetko im hrozí, ak neposielajú svoje deti do školy a ako tomu môžu predchádzať," dodal starosta Žehry.
* * *
Škola v osade
n Školu v Žehre postavili v roku 2003. Výstavba stála 4 milióny korún. Poskladala sa na ňu rovnakým dielom slovenská aj americká vláda. V budove sú štyri triedy, zborovňa, kabinety a sociálne zariadenia. Už pri jej otvorení sa počítalo s dvojzmennou prevádzkou od prvého po ôsmy ročník, aby deti nemuseli dochádzať do Spišských Vlách. Populačná krivka však z roka na rok stúpa a v žehrianskej škole je momentálne miesto iba pre nulté a prvé ročníky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš