Strediska genofondu rýb z Východnej a ochranných obvodov Štátnych lesov TANAP-u.
POPRAD. "V jednotlivých ochranných obvodoch sme vysadili od troch do päťtisíc kusov násad," povedal vedúci Strediska genofondu rýb Východná Štátnych lesov TANAP-u Pavol Žiška. Lesníci zarybnili Tichý potok na Podbanskom, Račkov potok, bočné prítoky rieky Poprad v oblasti Štrbského Plesa, Hágovský potok, Červený potok, Skalnatý potok, Čiernu vodu a Monkov potok, prítok Javorinky a Široký potok. Na Orave lesníci nasadili pstruhy do Vyvieračky na Zverovke, Blatného potoka, Bobroveckého potoka a Tichého potoka v Oraviciach. Lesníci do tatranských potokov nasadzujú každoročne približne šesť centimetrov veľké rybky pstruha potočného.
"V tichých a pomalých vodách majú rybky väčšiu šancu dožiť sa dospelosti. Až keď dorastú a zmohutnejú, stávajú sa súčasťou väčších tokov aj v lovných revíroch, ktoré sme povinní zarybňovať zo zákona," doplnil Pavol Žižka.
Kým v minulosti bolo možné vidieť ryby aj v horných častiach tatranských dolín, v súčasnosti sa z týchto častí potokov vytrácajú. "Z roka na rok je to horšie. Príčinou sú predovšetkým kyslé dažde, ktorých najväčšia koncentrácia je práve v tých najpomalších vodných tokoch," uviedol Žiška. Násady v takejto vode majú len malú šancu dožiť sa dospelosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš