Medzi pracovníkmi sa hovorí, že ich chcú nahradiť baníkmi z Rumunska.
PORÁČ. V poslednej činnej hlbinnej bani na Spiši budú možno fárať baníci z Rumunska. Súčasní zamestnanci dali výpovede. Ak sa so zamestnávateľom, ktorým je firma Sabar, nedohodnú na zvýšení platov, koncom mája spišskí baníci opustia poráčsku baňu. Vo firme sa hovorí o tom, že do bane majú prísť namiesto nich robiť rumunskí baníci.
Žiadajú 30 percent, ponúkli im tri
Baníci v poráčskej bani chcú vyššie platy. Vravia, že vzhľadom na rizikovú prácu v bani sú ich základné platy veľmi nízke. Žiadajú zvýšenie o 30 percent, vedenie firmy im ponúklo 3-percentný nárast. Zhodne tvrdia, že ani jeden s tým nesúhlasí. „Do 15. mája by sa malo vedenie vyjadriť. Uvidíme, či pristúpia na naše podmienky. Ak nie, tak poslední baníci koncom mája opustia baňu," vraví Poráčan Peter, jeden z nespokojných baníkov.
Dušan Belej tu pracuje cez 40 rokov ako zámočník. „Ja mám základnú mzdu 9100 korún, kolegovia v bani majú základ od 11 do 12-tisíc korún. Je to málo," hovorí. O tom, že namiesto nich majú prísť do poráčskej bane Rumuni, všetci počuli. Myslia si, že to nebude také jednoduché. Baník Peter tvrdí: „Ja tu robím 20 rokov. Práca, ktorú tu robíme, sa nedá len tak naučiť. Ak sem prídu Rumuni, kto ich to naučí, keď ani jeden z nás tu nebude? My všetci, čo sme dali výpovede, 30. mája odchádzame preč."
Vedenie spoločnosti Sabar sa k situácii v Poráči odmietlo pre médiá vyjadriť. Nepodarilo sa nám zistiť, či sa informácia o nábore rumunských baníkov zakladá na pravde, alebo ide o fámu.
Mali by byť lepšie zaplatení
Poráčska baňa kedysi zamestnávala vyše 300 ľudí, dnes tu fára 20 baníkov. Starosta Poráča Peter Volčko si myslí, že by mali byť lepšie platení. „Práca baníka je ťažké povolanie a mala by byť dostatočne ocenená. Baňa je maximálne rizikové pracovisko. Dnes baníci ťažia staré zakládky, ktoré zakladali kedysi namiesto vyťaženej rudy. A to prináša isté nebezpečenstvo. Je to prvý väčší protest baníkov voči momentálnej mzdovej situácii. Nedosahujú ani priemernú mzdu v národnom hospodárstve Slovenska, práca aj v ostatných profesiách je málo doceňovaná a prichádzame o pracovnú silu, chýba nám kvalifikovaná pracovná sila," vraví starosta.
Dodáva, že ide o súkromnú firmu, čo treba rešpektovať. Pri vyjednávaní mzdových podmienok očakáva väčší vplyv odborov. S predsedom tunajšej odborovej organizácie sa nám nepodarilo skontaktovať.
* * *
Banícka história obce Poráč
n Poráč je starobylou baníckou obcou. Ťažilo sa tu už od 15. storočia, spočiatku tu dobývali meď aj zlato. Rozmach ťažby železnej rudy nastáva v 19. storočí, počas druhej svetovej vojny sa tu ťažilo vo veľkom a pracovalo sa na tri zmeny. Po roku 1948 boli dovtedy súkromné bane znárodnené a nastal veľký rozmach baníctva. Železorudné bane Rudňany boli v bývalom Československu najväčším podnikom na dobývanie železnej rudy a dodávateľom ortuti. Po roku 1991 dochádza k útlmu banskej činnosti a v poráčsko-rudnianskom revíri dnes pokračuje iba ťažba barytu v bani Poráč. Je to posledná činná hlbinná baňa na Spiši.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš