projektov.
PREŠOV. Prostredníctvom svojich služieb a aktivít podporuje malých a stredných podnikateľov a vytvára vhodné podmienky pre sociálno-ekonomický rozvoj v regióne Prešova. Jeho začiatky sú späté s terajším europoslancom Jánom Hudackým (KDH), ktorý bol aj jeho prvým riaditeľom a stále ostáva jeho predĺženou rukou smerom k Bruselu. Konštatoval to na tlačovej besede súčasný riaditeľ RPIC Prešov Branislav Kolenko.
Požičali 80 miliónov
V oblasti poradenstva sa zameriavajú na prípravu projektov z fondov Európskej únie a ich implementáciu, poskytujú individuálne poradenstvo. Živnostníkom a malým firmám pomáhajú pri spracovaní podnikateľských plánov, s vypracovaním marketingových a finančných analýz a štúdií. Sú aktívni aj v oblasti vzdelávania, organizovali vyše 200 podujatí pre 3 700 účastníkov. Sústredili sa najmä na rekvalifikačné kurzy, semináre, školenia a konferencie na aktuálne témy.
Za 15 rokov poskytli formou mikropôžičkového programu 231 pôžičiek za takmer 80 miliónov Sk. Pokryli aj menej bonitných klientov a rizikovejší segment, ako sú rómski podnikatelia, ženy po materskej dovolenke či dlhodobo nezamestnaní. Pri malých - sociálnych pôžičkách išli do výšky 70-tisíc Sk, väčšie pôžičky poskytujú do 1,5 milióna Sk pri úrokovej sadzbe 6,25 %. V súčasnosti majú 69 tzv. živých pôžičiek. Ich víziou do budúcna je vybudovať dominantné postavenie v regióne ako partnera pre oblasť inovácií a internacionalizácie podnikania.
Počet zamestnancov narástol
Regionálne poradenské a informačné centrum v Prešove začínalo s tromi zamestnancami v stiesnených priestoroch bývalého okresného úradu. Postupne si vytvoril Technologické inkubátorské centrum v bývalom chirurgickom pavilóne prešovskej nemocnice s poliklinikou. Dnes tu pracuje 13 zamestnancov, sú to najmä odborníci s ekonomickým a technickým vzdelaním, centrum spolupracuje aj s ôsmimi odbornými poradcami. Ako zdôraznil Kolenko, nejde iba o budovu, v ktorej môžu odštartovať svoju podnikateľskú kariéru začínajúce malé firmy. Okrem prenajatia priestorov v inkubátore im vedia poskytnúť aj balíky služieb potrebných pre štart firmy. Je to napríklad rýchly internet, materiálne a technické vybavenie, poradenské služby, získavanie know-how, ale aj prepojenie na univerzity a tým na možnosť robiť vedu a výskum na zákazku. Pri realizácii projektov sa orientovali na podporu podnikateľov, regiónu, podporili kooperačné podujatia a organizovali informačné kampane a vzdelávacie aktivity.
Regionálne poradenské a informačné centrum v Prešove je nezávislá neštátna inštitúcia neziskového charakteru, ktorá bola založená v roku 1993. Ide o združenie právnických osôb, kde patrí mesto Prešov a tri komerčné spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš