byť poučovaním, i keď radám sa nevyhýba, skôr akousi možnosťou porozumieť dospievajúcim potomkom a tým aj aktuálnej situácii v rodine. Publikácia s názvom Ach, tie deti... je venovaná rodine aj výchove. Pre rodičov ju RÚVZ "zavesil" aj na web.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Problémy s výchovou detí, najmä tých dospievajúcich, dnes patria k bežným javom. Máloktorí rodičia si uvedomujú, že sú to práve oni, ktorí dokážu ovplyvniť harmonický vývoj rodiny.
Nepoučujú, nasmerujú
"Nechceme poučovať, no nevyhneme sa radám... Pokiaľ sami prídete na to, že ste niečo neurobili najlepšie, nie je potrebné si ani zúfať, ba ani sa hanbiť," uvádzajú autori publikácie. "Je jedinečná tým, že neobsahuje len známe 'pravdy' o rodine a rodičovstve, ale aj skutočnú 'slovenskú pravdu' z dlhodobého výskumu života mládeže. Odborníci nabádajú rodičov, aby sa nebáli sklamaní a chýb pri výchove. Len tak, že niečo vyskúšame, zistíme dopad svojich činov na seba i iných a len tak sa môžeme učiť a rásť," zdôrazňuje v úvode Ľubica Mackovjaková, poradenský psychológ.
Prvý diel: Rodina
Prvý diel je venovaný rodine. Aká je tá slovenská, kam sa uberá, aké sú v nej vzťahy. Z prieskumov vyplýva, že až 2/3 detí sa doma stretáva s agresívnym správaním a rodičia hovoria v priemere so svojimi deťmi denne menej ako 10 minút. Aj to ide väčšinou o príkazy a zákazy. Slovo renomovanej psychologičky Evy Šimovej je doplnené príkladmi z praxe, ale aj kresleným humorom, vtipmi, alegóriami a zamysleniami, príbehmi a humornými príkladmi zo života.
Aj keď sa podľa prognózy do roku 2025 zrejme udrží model tradičnej rodiny, legalizovanej sobášom a dvojdetná rodina bude hrať prím, zvyšovať sa bude počet bezdetných manželstiev alebo s jedným dieťaťom, rovnako aj počet mimomanželských detí.
Odštartovali to výskumom
Publikácii predchádzal dlhoročný výskum životného štýlu mladých ľudí. V roku 2005 v spolupráci so všetkými slovenskými RÚVZ uskutočnili ten spišskonovoveský prieskum v stredných školách na celom Slovensku na vzorke 10 500 študentov. "Potvrdilo sa, že v rodinách, kde dospievajúci pociťujú dostatok lásky, vedú aj zdravší životný štýl. Menej podliehajú samovražedným sklonom, začínajú neskôr a v menšej miere so sexuálnym životom, lepšie zvládajú študijnú záťaž," uviedol jeden z autorov Jozef Rešovský z RÚVZ.
Druhý diel: Výchova
V druhej časti je možné nájsť odpovede na otázky, týkajúce sa rodičovskej autority, ako argumentovať, priznanie si chýb, ako a koľko slobody a lásky dať deťom a iné.
Príručka v závere ponúka aj niekoľko užitočných kontaktov na linky dôvery, linky obetí domáceho násilia, linky pomoci, poradenské služby, krízové centrá, či linky pre toxikomanov a prevencie HIV/AIDS. Viac na www.ruvzsn.sk.
ANKETA
Čo na to hovoria
n Janka M., matka 14-ročnej dcéry: "Dcéra práve prežíva prvú pubertu a tie prejavy sú rôzne. No myslím si, že ani my sme vo veku našich detí neboli iní, i keď pravdou je, že dnešná mládež je troška ostrieľanejšia. Výchova dieťaťa je veľká zodpovednosť. Knihu o rodičovstve by som si určite prečítala, veď sme ľudia a robíme chyby aj vo výchove."
n Anton Dzurňák, dôchodca: "Radiť rodičom, ako svoje deti vychovávať? Každý nech si poradí sám. Ani našich rodičov to nikto neučil a vychovali nás ako sa patrí. Skôr je to o celkovej spoločenskej situácii. Deti sú dnes drzé a iba ťažko sa dajú vychovať."
n Martina Dolná, študentka: "Myslím si, že je to dobrý nápad dať na internet túto príručku pre rodičov. Kto chce, pozrie si ju, kto nechce nemusí. Myslím si, že môže priniesť veľa inšpirujúceho."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš