Nálezy dobových brnení dokazujú, že stredovekí obyvatelia hradu neboli žiadnymi dlháňmi. Najvyšší rytier, ktorý slúžil na Spišskom hrade, bol vysoký len 165 cm.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Aj tieto zaujímavosti sa dozvedia návštevníci Spišského hradu, ktorý vstúpil do letnej sezóny s viacerými novinkami. V expozícii je nová zbrojnica aj spálňa hradného panstva.
"Všetky predmety a kusy nábytku sú z našich zbierok. Celému priestoru spálne dominuje pôvodná posteľ zo 17. storočia," hovorí Mária Novotná, riaditeľka Spišského múzea, ktoré spravuje najväčší slovenský hrad.
Ľahnúť si je zakázané
Dobové lôžko si však návštevníci nemôžu vyskúšať. Na posteľ, v ktorej spalo kedysi hradné panstvo, je zakázané si ľahnúť.
"Posteľ je veľmi krehká, už má niečo odžité," vysvetľuje Paula Chromčová v úlohe hradnej dámy. Potvrdzuje aj to, čo je každému návštevníkovi zjavné. "Posteľ má len 160 cm. Krátka je kvôli tomu, že v tom období boli ľudia nižšieho vzrastu ako dnes. Dokazujú to aj brnenia zbrojnošov, najvyšší muž na hrade bol vysoký okolo 165 cm," dodáva P. Chromčová.
Z týchto čísel je zrejmé, že väčšina návštevníkov by sa do postele ani nevošla.
Len pre najbohatších
Z historických prameňov vyplýva, že samostatná spálňa bola výsadou len tých najbohatších. Posteľ vlastnili len majetní jedinci, ostatní spali na laviciach, truhliciach, na zemi, na rohožiach alebo na kožušinách.
Perina, pre nás úplne bežnú vec, bola v stredoveku rovnako vzácnosťou. V tom čase mali periny vo svojich spálňach len najbohatší šľachtici. Ostatní sa prikrývali huňami a kožušinami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš