Rádioamatérska núdzová služba je nápomocná aj v dnešnej dobe moderných digitálnych technológií.
POPRAD. Podľa V. Petríka pomoc rádioamatérov má naďalej význam i v časoch najmodernejších telekomunikačných technológií 21. storočia.
Pomohli pri cunami
"Naša núdzová služba nenahradí všetko, ale napríklad po tsunami v Indickom oceáne bolo amatérske rádio
jediným komunikačným prostriedkom medzi ťažko postihnutými ostrovčekmi a pevninou," vysvetľuje Petrík. Na rádioamtérov sa však môžeme spoliehať aj v našich končinách. "Rádio pomohlo pred pár rokmi pri storočných povodniach v susednom Česku. Boli to napríklad správy, ktorá cesta je prejazdná, aká je výška vody alebo len odovzdanie krátkych odkazov od ľudí v postihnutých oblastiach svojim blízkym," doplnil Petrík.
Rýchlosť a presnosť
Hlavným zmyslom cvičenia je nacvičiť rýchlosť a presnosť odovzdávania informácii. "Rádioamatér sa dokáže spojiť aj na veľkú vzdialenosť, signál však môže byť slabý a rušivý. Preto v čase núdze a katastrof sa odkazy posielajú výmenou cez viaceré stanice," objasnil Petrík.
U nás rádioamatérsku tiesňovú službu prevádzkuje Slovenský zväz rádioamatérov. Ide o dobrovoľnícku službu, ktorá počas núdze nahrádza alebo dopĺňa profesionálne komunikačné kanaly ako napríklad telefóny, internet a podobne.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš