vínne posúchy podľa dobovej receptúry. Návštevníci mohli ochutnať pokrm poddaných v stredoveku a vidieť aj originálnu posteľ hradného panstva zo 17. storočia. Na posteľ sa dá len pozerať, vyskúšať ju je zakázané. Vzácna posteľ je totiž mimoriadne krehká.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Najväčší slovenský hrad symbolicky otvoril v sobotu svoje brány hradnému panstvu. Účinkujúci v dobových kostýmoch preniesli návštevníkov hradu do obdobia stredoveku. Okrem historického sprievodu hradom a šermiarskych súbojov na nich čakali aj kulinárske špeciality hradnej kuchyne.
Hradné kuchárky pripravili vínne posúchy a ponúkli nimi súčasných gurmánov. Príprava posúchov nie je náročná, kedysi k tomu stačila múka, víno a bylinky bazalka, oregano, pažítka, rozmarín. "Kedysi nebolo droždie ani prášok do pečiva, takže do cesta pridávali biele víno, aby ho trošku skyprilo," prezradili kuchárky recept zvedavým návštevníkom.
Posúchy sú diétne a zdravé, zhodli sa ochutnávači. "Nie je tam žiaden tuk, len múka a bylinky. Pôvodne sa posúchy mastili medovinou, my dávame len med alebo cesnak, čo je ešte zdravšie," hodnotí Dáša Pavúková-Uharčeková zo Spišského múzea, ktorá sa predstavila v úlohe hradnej panej. Posúchy boli jedlom poddaných, hradní páni sa hostili na divine, ktorú nalovili v okolitých lesoch.
Zdravšie ako dnes
Podľa nej sa ľudia v stredoveku stravovali zdravšie ako my. "Stredoveká kuchyňa nebola taká tučná ako je súčasná. Oleje ani cukor sa nepoužívali, sladilo sa medom a prírodnými sladidlami ako figy, hrozienka. Na ochucovanie slúžili hlavne bylinky, soľ sa používala málo, skôr na konzervovanie ako pri varení. Jedlo bolo väčšinou varené, vyprážané nepoznali, dokonca varili v pare. Boli to naozaj zdravé pokrmy," vraví hradná pani.
Zaujímavosťou je napríklad aj to, že pre nás obyčajnú krupicovú kašu v tom čase na hrade považovali za delikatesu a bola hlavným chodom slávnostnej tabule.
Novinky
Okrem dobových pokrmov pripravilo Spišské múzeum pre návštevníkov hradu viacero noviniek. Tou najdôležitejšou je podľa jeho riaditeľky Márie Novotnej nová informačná kancelária hneď pri vstupe do hradu. "Návštevníci tu dostanú informácie, sprievodcovské služby v rôznych jazykoch a tiež našu novinku audiosprievodcov. Zahraniční aj domáci turisti si môžu prístroj s výkladom za poplatok zapožičať a ísť s ním po vyznačených miestach hradu bez živého sprievodcu," predstavuje M. Novotná.
Audiosprievodca je zatiaľ v piatich jazykoch, okrem slovenčiny v poľštine, nemčine, maďarčine a angličtine. "Do budúceho roku chceme túto ponuku rozšíriť, lebo už dnes chýbala francúzština a ruština," dodáva riaditeľka.
Na Spišskom hrade inovovali dobovú kuchyňu a celú expozíciu inštalovali po novom. Návštevníci môžu vidieť novú zbrojnicu aj originálnu spálňu s baldachýnom zo 17. storočia. Spišský hrad je pre verejnosť otvorený denne od 9. do 19. hodiny, posledný vstup je o 18. hodine.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš