zbavovanie sa odpadu takpovediac za jazdy. Pristavené auto, z neho vychádzajúca žena, odkladajúca vrecia popri ceste. Takýto obraz nie je dnes ničím výnimočným. Potvrdzuje to aj existencia 65 nelegálnych skládok, ktoré v súčasnosti eviduje Obvodný úrad životného prostredia (OÚ ŽP) v Spišskej Novej Vsi. Vlani ich bolo 58, predvlani o päť menej.
SPIŠ. Ide o nelegálne skládky komunálneho a stavebného odpadu. Podľa slov vedúceho odboru kvality životného prostredia OÚ ŽP Vladimíra Pavľáka ich počet sa oproti vlaňajšku zvýšil o 7. Do evidencie sa pritom dostanú "iba" skládky, ktorých plocha je minimálne 100 metrov štvorcových. Menších skládok je teda podstatne viac.
Skládky fotobjektívom
Svoje o tom vie aj Milan Barlog, ochranár zo Správy národného parku Slovenský raj. Problematike nelegálnych skládok a smetísk sa venuje dlhých 25 rokov. Smutným príkladom ich pribúdania je aj okolie Spišského hradu, zapísaného v zozname UNESCO, pýchy Spiša. Posledných 5 až 6 rokov M. Barlog každoročne na jar prejde okolie hradu a fotoaparátom zachytáva smetiská a skládky. Tie pribúdajú rekordnou rýchlosťou.
"Krajina okolo Spišského hradu predstavuje jeden neuveriteľný kontrast svetovo ojedinelú koncentráciu prírodných hodnôt a pamiatok v jedinečnom kaleidoskope ľudskej histórie na jednej a ľudskú ľahostajnosť, obmedzenosť, ba až hlúposť na druhej strane. Roky dozadu prichádzajúca jar odkrývala stopy civilizovanej spoločnosti v úchvatnom krajinnom obraze. Táto jar nemusela odkrývať nič zima nič neprikryla a jar prevzala žezlo s nádielkou, ktorá sa od jesene nijako nezmenila. Som si vedomý toho, že imidž kazí menšina, väčšina sa však tomu ľahostajne prizerá," kriticky zdôraznil ochranár.
Zdá sa, že v myslení ľudí a v ich vzťahu ku krajine sa nič nezmenilo. Narastajúci počet nelegálnych skládok to iba potvrdzuje.
Najproblematickejšie skládky
Najproblematickejšími sú skládky Hrabušice mýto a Rudňany - závalové pásmo. Hrabušice z dôvodu blízkosti vodného toku a v Rudňanoch ide o dlhodobý problém. Problémy s nelegálnym skládkovaním sú aj v Spišskej Novej Vsi časť Novoveská Huta i Iliašovce.
Sankcie do 200-tisíc
Povinnosť na vlastné náklady zlikvidovať skládku je vždy na strane vlastníka pozemku, na ktorom sa skládka nachádza. Pri nesplnení tejto povinnosti je možné uložiť pokutu až do výšky 200-tisíc korún. Obvodný úrad ŽP za posledný rok udelil tri sankcie vo výške 30-tisíc korún. Čo sa týka prístupu samospráv k riešeniu nelegálnych skládok, situácia sa za posledné roky mierne zlepšila.
"Je badať určitý pokrok v niektorých prípadoch. Ale vcelku sa tejto oblasti nevenuje dostatočná pozornosť. Je potrebné popracovať najmä so zmenou myslenia ľudí. Začať musíme od najmenšej generácie," zdôraznil V. Pavľák.
Pamiatky kontra smetiská
"V poslednom čase som sa stal účastníkom viacerých sedení, na ktorých sa preberali možnosti rozvoja územia Spišského hradu a pamiatkok v jeho okolí, zapísaných v roku 1993 do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, známeho aj ako Word Heritage. Konštatovali sme, že domáci obyvatelia zväčša význam tohto zápisu nevnímajú ako svetovú prestíž, skôr cítia obmedzenia, ktoré z podmienok zápisu vyplývajú. Mysleli si, že budú prosperovať zo záujmu zahraničných návštevníkov, ale nie sú ochotní zmeniť svoje zadubené zvyky, aby to naozaj tak bolo," dodal M. Barlog.
Vyčistime Slovensko!
V súčasnosti prebieha akcia pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR v spolupráci s medzinárodnou ochranárskou organizáciou Greenpeace. Ide o akciu pod názvom Vyčistime Slovensko!, v rámci ktorej môžu ľudia nahlásiť na obvodné úrady ŽP SR výskyt nelegálnych, čiernych skládok odpadov v intraviláne obcí, pri cestách či na okraji lesov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš