výške 50-tisíc korún. V súčasnosti klienti môžu pracovať na troch tkáčskych stavoch.
GIRALTOVCE. Organizátori nemali problém o záujemcov, ktorí sa chceli učiť tkať v novovytvorenej dielni. Na začiatku sa ich prihlásilo šesť, ale keď na krosnách pomaly tvorili pestrofarebné koberčeky, postupne pribúdali aj ďalší záujemcovia.
Prípravné práce
K zriadeniu tkáčskej dielne im pomohol projekt a podpora Nadácie SPP v rámci programu Opora. Keď už však krosná stáli v dielni, nastal problém s materiálom. "Zaangažovali sme všetkých zamestnancov nášho zariadenia a tí postupne prinášali nepotrebné šatstvo, ktoré sme potom s klientmi strihali a pripravovali na tkanie, učili sme ich rozoznávať vhodné textílie a neskôr aj ovládať krosná," povedala nám o príprave sociálna pracovníčka spomínaného DSS Zuzana Jurčová.
Manuálne zručnosti
Naviť osnovu na krosná nie je jednoduché, napokon ani všetky dedinské ženy to v minulosti neovládali. Preto si aj klienti DSS museli prizvať majstra, ktorí tých zručnejších neskôr naučil tkať aj jednofarebné vankúše. Po niekoľkých mesiacoch, keď pochopili, kde najčastejšie robia chyby a že vzor si treba dobre premyslieť, nazbierali dosť skúseností aj na vzorované vankúše, či prestierania.
Rozvoj aktivít
Podľa Z. Jurčovej pravidelná pracovná terapia zohráva v živote klientov DSS veľmi dôležitú úlohu." Pri práci s mentálne postihnutými klientmi najvýznamnejšou zložkou je motorická oblasť, cez ktorú možno ovplyvniť nielen ich telesnú kondíciu, ale aj psychickú stránku, ich záujmy, správanie, odpútať ich pozornosť od zdravotných ťažkostí a aktívne vplývať na využitie voľného času," pripomenula sociálna pracovníčka. Verí, že čoskoro dokážu svoje výrobky prezentovať aj pred giraltovskou verejnosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš