národného parku Rocky Mountain v americkom Colorade.
VYSOKÉ TATRY, COLORADO. Uzavretie sesterskej spolupráce medzi Tatranským národným parkom a NP Rocky Mountain (NPRM) v Colorade pred tromi rokmi neostalo pri formálnom podaní rúk. Naďalej sa rozvíja do konkrétnych aktivít.
Jednou z posledných bola účasť expertov z TANAP-u na konferencii NPRM venovanej klimatickým zmenám. Juraj Švajda z výskumného ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine hovorí, že skúsenosti a poznatky získané priamou návštevou v takomto parku sú neoceniteľné.
Čo urobí požiar
"Veľmi zaujímavé v Rocky Mountain sú takzvané plánované požiare, ktorými Američania navodzujú prirodzený vývoj lesa spred tisícov rokov a pozorujú jeho dôsledky," vysvetľuje Švajda. Podľa neho prevzatie konkrétne tohto postupu by sa do Tatier nehodilo, NPRM nám však ponúka mnoho iných skúseností.
Ako na medvede
"Keď my len teraz začíname uvažovať, ako chrániť vysokohorské obydlia pred medveďmi, v Colorade tieto techniky už dlho používajú," hovorí tatranský výskumník. Podľa neho hodné inšpirácie je pre nás najmä tamojšie prepojenie vedeckého výskumu s praxou. "No nielen to. Úžasné je, ako sú výsledky výskumných tímov ľahko dostupné širokej laickej verejnosti a ako ich ľudia vedia využiť," myslí si Švajda.
Divočina na dosah ruky
Švajdu na NPRM uchvacuje pocit divočiny. "Zvyknuté žiť v národnom parku bez pocitu ohrozenia od poľovníkov divé zvieratá sa neboja byť ani v blízkosti miest. Ten kto tam príde, môže sa divočiny naozaj dotknúť," doplnil J. Švajda.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš