MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Metropola Spiša sa mení na raj gamblerov. Počet hracích automatov v meste sa zvýšil o 100 percent. V roku 2006 bolo v meste sedem prevádzkovateľov so 78 automatmi, vlani 131 a dnes je v herniach na území mesta spolu 154 výherných automatov. Primátor Ján Volný (Smer) priznáva, že tieto čísla ho prekvapili. V tejto súvislosti sa spomína meno prednostu mestského úradu Petra Petka (SNS), ktorý podniká v oblasti prevádzkovania výherných prístrojov. Primátor súvislosť medzi rozmachom herní v meste a podnikateľskými aktivitami prednostu úradu nevidí.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Minulý rok prišlo do mestskej pokladne viac peňazí za povolenie prevádzkovania výherných prístrojov, ako rok predtým. Rozdiel je výrazný. Kým v roku 2006 mesto získalo na poplatkoch za výherné automaty 4 milióny 23-tisíc korún, vlani to bolo už viac ako 7,5 milióna. Na tento nárast upozornil na aprílovom rokovaní mestského zastupiteľstva novoveský exprimátor a súčasný poslanec Karol Mitrík (SDKÚ).
Dvakrát viac
Pri diskusii o minuloročnom hospodárení mesta upriamil K. Mitrík pozornosť svojich poslaneckých kolegov na vysoký nárast správnych poplatkov za povolenia na prevádzku hracích automatov. "Pýtal som sa, čím to je, že príjem z automatov vzrástol zo 4 miliónov na 7,5 milióna. Pritom zákon sa nezmenil, za jeden výherný automat je poplatok 45-tisíc ročne. Dostal som odpoveď, že počet automatov v meste narástol. My sme sa za mojej éry držali zásady, že v meste stačí okolo 80 automatov, viacej nepustíme, aby sme nepodporovali gamblerstvo," hovorí K. Mitrík.
Prekvapenie aj pre primátora
Čísla dokazujúce nárast výherných prístrojov v meste prekvapili aj samotného novoveského primátora. "Určite to nie je pozitívny trend a nepovažujem to za dobré. Mňa samého to prekvapilo. Pokiaľ registrujem, otvorili sa tu dve nové herne. Mesto nemôže ich počet nejako limitovať, je sloboda podnikania, trhové hospodárstvo. Keď sa tu uživí toľko automatov, ťažko sa tomu brániť," vraví J. Volný. Podľa jeho slov však mesto nemá žiadne možnosti na to, aby zabránilo prílivu hracích prístrojov. "Neviem si predstaviť, ako by sme mohli regulovať ich počet, či obmedzením na jednotlivé časti mesta alebo inak, aby z toho nevznikali súdne spory s tými, ktorými nevydáme povolenie," uvažuje J. Volný. "Určite ma však tento trend neteší," poznamenáva.
Nie je to pozitívum
K. Mitrík dodáva, že do mestskej pokladne príde viac peňazí, čo by sa dalo hodnotiť ako pozitívny trend. "Ale sú to farizejské peniaze. Na jednej strane síce mesto získa viac peňazí, ale na druhej strane automaty prinášajú traumu v rodinách, ľudia tam poprehrávajú výplaty či sociálne dávky," pripomína. "Ale ak vedenie mesta rozhodlo a podpísalo takéto rozhodnutia, my ako poslanci to nemôžeme ovplyvniť," konštatuje K. Mitrík.
Možný súvis?
Na otázku, či môže tento vývoj súvisieť s podnikateľskými aktivitami prednostu mestského úradu v oblasti hazardných hier, primátor odpovedá: "Priamy súvis v tom nevidím. Pán Petko v tejto oblasti podniká, pokiaľ viem, prevádzku pri reštaurácii Tatra dal do prenájmu." Primátor v súvislosti s množstvom nových automatov dodal: "Pokiaľ viem, nie sú to jeho automaty."
Rovnakú otázku sme položili aj prednostovi P. Petkovi. Zdôraznil, že kým ešte pred desiatimi rokmi prevádzkoval v Spišskej Novej Vsi asi 40 výherných prístrojov a ďalších 40 prevádzkovali cudzie spoločnosti, teraz je pomer celkom iný. "V meste prevádzkujem 28 výherných prístrojov a 126 prevádzkujú cudzie spoločnosti. V súčasnosti nemám čas sa tomu venovať," vysvetľuje P. Petko.
* * *
FAKTY
Litera zákona
n Príslušným správnym orgánom pre vydávanie licencií prevádzkovateľom hazardných hier, teda aj výherných automatov, je mestský úrad. "Mesto nemá zákonné možnosti, ako regulovať počet hracích automatov na svojom území," potvrdila vedúca finančného oddelenia mestského úradu Helena Macalová. Dodala, že ak prevádzkovateľ požiada mesto o vydanie licencie a splní všetky zákonné požiadavky, mesto mu nemôže nevydať povolenie. Ak mu ho nevydá, žiadateľ sa môže obrátiť priamo na príslušný daňový úrad, ktorý mu povolenie vydá.
n V zmysle zákona o hazardných hrách prevádzkovateľ automatov predloží na mestskom úrade žiadosť o udelenie licencie. V nej uvedie zoznam spoločníkov, resp. akcionárov s ďalšími osobnými údajmi, identifikačné údaje aspoň jednej odbornej spôsobilej osoby, ktorá bude zodpovedná za prevádzkovanie výherných prístrojov, odborné posúdenie výherných prístrojov, údaje o základnom imaní a zákonnom pôvode peňazí, stanovy spoločnosti a ďalšie doklady vrátane potvrdenia o zaplatení správneho poplatku vo výške 45-tisíc korún za jeden výherný prístroj. Medzi dokladmi musí byť aj vyhlásenie žiadateľa, že vykoná opatrenia na to, aby sa osoby mladšie ako 18 rokov nemohli zúčastniť na hazardnej hre.
* * *
PRECEDENS
Mestá a obce sa bránia
n Spišská obec Harichovce sa v minulosti zviditeľnila v rámci celého Slovenska po tom, čo obecný úrad zakázal prevádzku hracích automatov na území obce. Ako sa neskôr ukázalo, tento postup nebol v súlade so zákonom. "Obec nemôže zakázať automaty, môže im len upraviť otváracie hodiny," pripomína súčasná starostka Harichoviec Mária Auxtová (nezávislá). Hracie automaty v tejto obci dodnes nie sú, hoci prevádzkovatelia tunajších pohostinských zariadení mali záujem inštalovať automaty vo svojich prevádzkach. "Dohodli sme sa s nimi, že tam automaty nedajú. Jediným riešením je dohodnúť sa, zakázať ich nemôžeme," konštatuje harichovská starostka.
n Problémy s narastajúcim počtom automatov netrápia len spišský región. Podobná situácia je napr. aj v Bratislave. Poslanci bratislavskej mestskej časti Vajnory sa vo februári tohto roku zaoberali prevenciou vzniku patologického hráčstva a požiadali primátora hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý je príslušným správnym orgánom pre vydávanie licencií prevádzkovateľom hazardných hier, aby nevydával licencie na území mestskej časti Bratislava-Vajnory.
Autor: Otvorenie letnej sezóny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš