TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Stúpajúci počet víkendových bytov prináša Vysokým Tatrám nové problémy a konflikty. Stáli obyvatelia nevedia prísť na meno susedom, ktorí svoje byty prenajímajú turistom. Prekáža im hluk a rušenie nočného pokoja. Inde zase majitelia víkendových bytov narušujú vykurovaciu stabilitu budov, alebo zdržavajú stavebné úpravy.
VYSOKÉ TATRY. Jeden takýto konflikt v obytnom dome Junák v Hornom Smokovci riešilo i tatranské mestské zastupiteľstvo. Rodina Augustina S. sa sťažuje na susedku, že prenajímaním svojho bytu hlučným poľským turistom jej znižujú kvalitu života. Majiteľka bytu Edita Š. z Trnavy reaguje, že realita je iná. „Ide skôr o osobný problém tejto rodiny. Investície do zvukového zatesňovania stien neplánujem."
Fenomén
Hádka medzi starousadlíkmi a cezpoľnými v Hornom Smokovci nie je ojedinelý prípad. Tatranský poslanec Pavol Stano hovorí dokonca o fenoméne, ktorý sa šíri naprieč celým mestom. „Počet víkendových bytov stúpa. Ak sa v jednej bytovke stretáva pôvodná funkcia stáleho bývania s rekreačnou, logicky vzniká medzi nimi konflikt," vysvetľuje Stano. Podľa poslanca učenie detí sa do školy či oddych po práci môžu byť často protichodné so záujmami turistov. „Ubytovanie v týchto bytoch patrí k najlacnejším, preto si ubytovaní neraz povedia, že za tie peniaze si môžu dovoliť hocičo," myslí si Stano. Lacné ceny lákajú najmä študentov, ktorí uprednostňujú hlučnú zábavu.
Ťažké dokazovanie
„Ťažko nameriate prekročenej 80 decibelov, keď na to nie sú prístroje," hovorí o ťažkostiach dokazovania porušení nočného pokoja riaditeľ mestského správcu bytov Jozef Kručay. Hoci podľa neho ľahko šíriaci sa hluk cez tenké panelové steny poznajú aj na iných miestach, víkendové byty prinášajú úplne nové problémy, o ktorých Tatranci doteraz nechyrovali.
Víkendových je už 40 percent
„To, čo a ako musíme riešiť my, väčšina bytových správcov na Slovensku nepozná. Napríklad len taká komunikácia v angličtine," dodáva Kručay. Podiel víkendových - nestálo obývaných bytov už tvorí v tatranských bytovkách zhruba 40 percent. Najviac majiteľov povchádza z Prahy, Bratislavy a Košíc. V Tatrách má svoje byty aj cez 50 Angličanov a Írov. V Dolnom Smokovci sa už v jednej bytovke nachádzajú výlučne rekreačné byty bez stáleho osídlenia.
Byty bez duší
„Ľudia sa potom sťažujú na vlhkosť v bytoch. Neuvedomujú si, že tá logicky prichádza, ak si byt v zime nevykurujú," ilustruje problém na jednej sťažnosti írskeho majiteľa Kručay.
Musel riešiť aj ďalší kuriózny prípad. Anglický majiteľ po odchode z letnej dovolenky si v byte nezavrel balkónové dvere. „Ako však prišiel október, chlad vnikajúci do vnútra začal ohrozovať ďalšie byty. Majiteľa však nebolo," rozpráva Kručay. Bytový podnik preto musel vstúpiť do bytu prevŕtaním zámky. Na to však potreboval súhlas od majiteľa, ktorého nebolo. „Získali sme ho nakoniec mailom," doplnil.
Zdržiavanie plánov
Majitelia z ďalekých miest, ktorí sa často v byte objavia len na dva týždne v roku, sa nezúčastňujú ani bytových schôdzí. V jednej bytovke sa preto nemôžu pustiť do podkrovnej prístavby, ktorá vyžaduje schválenie majiteľmi bytov. „Diplomat pôsobiaci v Bosne, ktorý sa tu už dva roky neukázal, sa teraz ťažko len tak kvôli prístavbe objaví," zakončil Kručay.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš