ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
V Základnej škole v Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves museli na začiatku tohto roka prepustiť troch učiteľov. Miestne rómske rodiny totiž migrujú kvôli práci do Anglicka, v škole rapídne ubudlo detí. Dnes je situácia diametrálne odlišná, rodiny sa húfne vracajú z Anglicka domov. Len v priebehu dvoch dní prišli do školy prihlásiť rodičia až pätnásť detí. Triedy zrazu praskajú vo švíkoch.
BYSTRANY. Ak by sa všetky rodiny vrátili z cudziny domov, v bystrianskej škole by malo byť 641 žiakov. Momentálne v škole chýba 135 detí. Na začiatku školského roka však bolo vycestovaných až 257 žiakov. V januári sa vrátilo 60 detí, naopak 22 odišlo. Vo februári odišlo 27 detí a vrátilo sa 40 bystrianskych žiakov. Počty žiakov sa v tejto škole menia zo dňa na deň. Ako však uviedla zástupkyňa riaditeľa Júlia Čurillová, viac rodín s deťmi sa vracia domov, ako odchádza.
Smútok za domovom
Obyvatelia bystrianskej osady vycestovali za prácou do Anglicka po našom vstupe do Európskej únie. Zamestnali sa hlavne v mäsokombinátoch pri pásovom balení výrobkov. Po troch rokoch sa väčšina z nich vracia domov. Keď sme sa poniektorých pýtali, prečo sa rozhodli pre návrat, odpoveď bola navlas rovnaká smútok za domovom, rodinou, príbuznými. V čase našej návštevy prišla do bystrianskej školy prihlásiť svoje dve deti Lýdia Šándorová. V Anglicku boli s prestávkami tri roky, dnes sa ona, jej 14-ročný syn a 11-ročná dcéra definitívne vrátili domov. Manžel ešte nejaký čas ostane pracovať v Anglicku a potom tiež príde za nimi.
Kúpili si dom
L. Šándorová je vcelku spokojná, pretože za tri roky sa im podarilo nasporiť na kúpu domu v Bystranoch. S manželom a štyrmi deťmi bývali doteraz v osade pri svokre, dnes je paňou vo vlastnom. Dom v centre dediny kúpili za 650-tisíc korún. Manžel zarobil v Anglicku týždenne do 170 libier, mesačne poberali aj takzvané detské prídavky vyše 200 libier.
Deti sa chceli vrátiť domov
"Hlavne deťom bolo veľmi smutno, takmer každý deň mi hovorili, aby sme sa vrátili domov. Chodili tam do školy, lenže neboli spokojné," opísala nám L. Šándorová. Vraj tam na bystrianske deti útočili hlavne ich pakistanskí či kurdskí spolužiaci. Národnostné ataky boli podľa jej slov aj vo štvrti, kde bývali. "Česi nám hovorili, aby sme si to nevšímali a ignorovali ich, ale nedalo sa to," zaspomínala si.
Potrebujú posily
Triedy v bystrianskej škole sú už dnes preplnené. "V prvých triedach sme na začiatku školského roka mali po 17 detí, dnes je to po 31 žiakov. Tento stav je neúnosný, pretože ide aj o ťažko vzdelávateľné deti," dodala J. Čurillová. Na dôvažok problémom sú aj komisionálne skúšky, ktoré poriadne zamestnávajú miestnych pedagógov. Od začiatku septembra do polovice novembra v tomto školskom roku mali 128 komisionálnych skúšok. Dnes učí v bystrianskej škole 30 učiteľov. V budúcom školskom roku by chceli prijať posily, všetko však závisí od počtu žiakov, ktorý sa neustále mení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš