PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Koncentračný tábor v poľskom Osvienčime nedávno navštívili školáci zo Starej Ľubovne. Spoločne so skupinkou žiakov z Mníška nad Popradom navštívili miesto, kde nezmyselne zahynuli tisícky nevinných ľudí.
STARÁ ĽUBOVŇA. Školskej skupine boli sprístupnené rôzne expozície aj so Slovenským domom. Miesta, ktorými sem prichádzali ľudia, kde ich strihali a kde jedli, zanechali u mladých školákov silné dojmy. Tie zdupľovali zhabané ľudské veci, plynové komory, šibenice či pece, kde ľudí spaľovali.
Žiaci pochopili hrôzy vojny
Škola z ulice Za vodou zájazdy do Osvienčimu organizovala už po siedmykrát. "Toto miesto sme vybrali preto, lebo sme chceli obohatiť klasické hodiny dejepisu. Chceli sme ukázať žiakom tento najväčší a najsmutnejšie známy koncentračný tábor. Domnievam sa, že každý žiak by mal toto miesto navštíviť, aby pochopil hrôzy vojny," povedala učiteľka Milada Mackovčinová.
Stáli v celách smrti
Ešte pred odchodom do Poľska boli žiaci oboznámení s faktami o tábore. "Zaujímalo ich veľmi veľa vecí, od príchodu ľudí do tábora, cez strašné zaobchádzanie s nimi. Pýtali sa aj na doktora Mengeleho. Mlčky prechádzali okolo vitrín s ľudskými vlasmi, okuliarmi, či topánkami. Bolo vidieť, že spracúvajú získané informácie od našich sprievodcov," priblížila M. Mackovčinová. Odstrašujúco pôsobili najmä cely smrti a plynová komora. Žiaci totiž dovtedy o nich vedeli iba z počutia. Teraz však v nich stáli.
Cintorín v koncentráku je všade
Pred odchodom z Osvienčimu položili školáci k stene smrti symbolickú kyticu. Patrila všetkým, ktorí tu umreli krutou smrťou. "Ako povedala sprievodkyňa, tam je cintorín všade, a naozaj, aj kvety tam boli všade," dodala učiteľka. Ako poznamenala, návštevu zúročia najmä tí žiaci, ktorí sa tento rok učia o druhej svetovej vojne: "Niekedy je viac raz vidieť, ako stokrát počuť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš