preto sa táto výstava koná v tomto čase. Potrvá do 18. mája.
PREŠOV. V priestoroch Šarišskej galérie je v týchto dňoch výber reštaurátorskej tvorby Martina Kutného, ktorý sa narodil v roku 1961 v Bardejove. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení odbor reštaurovania historických a kultúrnych pamiatok. Bol aj na vzdelávacom pobyte v Taliansku. Je členom rôznych reštaurátorských spolkov.
Potrebuje profesionálnych ľudí
"Tieto práce nie je možné urobiť ako jeden človek. Kamene sú ťažké, sochy sú veľké a jednoducho sa to nedá, preto mám okolo seba tím šikovných ľudí," uviedol reštaurátor Martin Kútny. "Ďakujem svojmu profesorovi, lebo keby nebolo jeho, ani ja by som tu nestál," povedal. Okrem reštaurátorstva sa venuje aj vlastnej tvorbe - sochárskej, maliarskej, zberateľskej a pedagogickej. Na svojom konte má deväť samostatných výstav a okolo tucta kolektívnych.
Mesiac kultúrneho dedičstva
Už 25 rokov je 18. apríl dňom Národných pamiatok a historických sídel. Je to celosvetová tradícia. Slovensko sa od začiatku k tejto tradícii prihlásilo. Apríl je aj mesiacom kultúrneho dedičstva. "Východné Slovensko je nositeľom 50 percent kultúrnych pamiatok v rámci celého Slovenska a z toho tvorí Prešovský kraj viac ako 25 percent. Prešov je mestskou pamiatkovou rezerváciou, patrí medzi najstaršie na Slovensku," informovala riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Mária Poláková. "Aj táto výstava prezentuje jednu z metód obnovy kultúrnych pamiatok. Reštaurátorstvo a reštaurátor majú obrovský podiel na tom, aby kultúrne pamiatky boli prezentované, zachránené a ošetrené. Takú istú nezastupiteľnú úlohu majú vlastníci, obce, projektanti, archeológovia," dodala riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš