Poslanci tvrdia, že treba šetriť, starosta zase oponuje, povinnosti je veľa, pracovníci nestíhajú.
BYSTRANY. Pred niekoľkými mesiacmi obecné zastupiteľstvo schvaľovalo novú organizačnú štruktúru. Poslanci rozhodli, jedna pracovníčka bude prepustená. Dnes okrem starostu pracujú na obecnom úrade štyri pracovníčky. F. Žiga plánuje na najbližšom obecnom zastupiteľstve žiadať o navýšenie personálneho stavu. V Bystranoch evidujú približne tritisíc obyvateľov.
Nestíhajú dovolenkovať
"Na samosprávu prechádzajú kompetencie zo štátu. Pribúdajú nám povinnosti. Už teraz majú pracovníčky na obecnom úrade povinností nad rámec," upozorňuje F. Žiga. Problémom sú preto nevyčerpané dovolenky ešte za rok 2006. Ako ďalej uviedol, ročne v Bystranoch pribudne aj sto obyvateľov, nečudo že práve školstvo je oblasť, ktorá obecný úrad poriadne zamestnáva. "Len kvôli obecným zastupiteľstvám by sme potrebovali jednu pracovníčku. Ide o zapisovanie a prípravu materiálov pre poslancov," dodal starosta.
Zarábajú 12-tisíc
Jana Múdra pracuje na bystrianskom obecnom úrade ako personálna a mzdová účtovníčka. Na starosti má napríklad vyberanie daní, ročné zúčtovanie, výplaty, zápočtové listy či hlásenia na daňový úrad. "Na obecnom úrade som pracovala v minulosti, potom som nastúpila na materskú dovolenku. Je to už rok, čo som sa vrátila do práce. Keď to porovnám, povinností nám určite pribudlo," vysvetlila. Priemerná mzda zamestnancov na Obecnom úrade v Bystranoch, vynímajúc starostovský plat, je 12-tisíc korún.
Treba šetriť
Poslanci však zastávajú názor, že jednoznačne treba šetriť. "Rozvoj obce stagnuje, myslím si, že práve do tejto oblasti by mali plynúť peniaze a nie na platy zamestnancov na obecnom úrade. Obec je zadĺžená do výšky 15 miliónov korún, musíme šetriť, kde sa dá," dôvodil Jozef Furman (HZDS).
Miroslav Pavľák (RSS) zastáva názor, že práca na obecnom úrade by sa mala zorganizovať tak, aby pracovníčky stíhali plniť si svoje povinnosti v rámci pracovnej doby. "Všetky by mali mať odborné znalosti v oblasti ekonómie, aby sa mohli vzájomne dopĺňať a pomáhať si v prípade neprítomnosti zastupovať sa," vysvetlil. Podobne ako jeho poslanecký kolega zastáva názor, že personálnu otázku na obecnom úrade treba riešiť veľmi citlivo, pretože Bystrany sú zadĺžené.
NÁZORY
n Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: "Štát nestanovuje, koľko zamestnancov má pracovať na obecných a mestských úradoch. Služby pre občanov by mali byť zabezpečené v dostatočnej kvalite. Práve táto skutočnosť by mala byť hlavným kritériom pri určovaní počtu pracovníkov. Odporúčam, aby na obecnom úrade urobili výkonostný audit. Jednou z možností je aj anketa medzi obyvateľmi obce. Treba však mať na zreteli, že obyvatelia zvyknú byť kritickí a šomrať. Preto pri ankete treba uplatňovať merateľné ukazovatele."
n Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska: "Počet pracovníkov na mestských a obecných úradoch závisí od niekoľkých špecifík, napríklad počtu obyvateľov, rozlohy, majetku, aktivity. Práve pripravujeme novelu Zákona o obecnom zriadení. Chceme presadiť, aby práve štatutár rozhodoval o počte pracovníkov. Pretože práve starosta je šéfom úradu, poslanci nemusia mať v tomto prípade objektívny pohľad. Chcem zdôrazniť, že starosta má trestnopránu zodpovednosť. Čiže, keď nie je splnená určitá úloha, práve jeho a nie poslancov berú na zodpovednosť. Preto je logické, že rozhodovať má hlavne ten, kto má aj zodpovednosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš