prerokovala mestská rada, hovoril o vyradení troch škôl zo siete a to Základnej školy (ZŠ) Bernolákova, ZŠ Matice slovenskej a ZŠ Odborárska. Čo sa týka ZŠ Odborárska, navrhuje sa jej zlúčenie so ZŠ Československej armády. Radní k predloženému materiálu prijali uznesenie, ktoré nie je v úplnom súlade s predloženým materiálom, teda aspoň v časti, ktorá pojednáva o zrušení ZŠ Matice slovenskej. Navrhli, aby táto škola pokračovala v osobitnom režime. ZŠ Matice slovenskej má totiž najviac integrovaných žiakov na území mesta.
PREŠOV. Primátor Pavel Hagyari uviedol, že sa rozhodovalo na základe analýzy základného školstva v meste. "Je nesporné, že počet žiakov klesá, preto je nutné robiť potrebné kroky," skonštatoval. Ani on však nie je presvedčený o potrebe rušiť ZŠ Matice slovenskej: "Rozhodnutie je však vo výlučnej kompetencii mestského zastupiteľstva," zdôraznil.
KDH a SDKÚ majú výhrady
Členka mestskej rady Mária Čížiková za poslanecký klub KDH, SDKÚ uviedla, že analýza školstva je spracovaná nejasne: "Nie sú v nej personálne ani finančné dopady, pritom sa navrhuje vyradiť zo siete tri základné školy, aj Ekocentrum Holá hora a naopak zaradiť do nej školské strediská záujmovej činnosti pri deviatich základných školách. Je jasné, že školy kapacitne nebudú naplnené a že určitá racionalizácia je nevyhnutná, máme však výhrady k rušeniu dvoch základných škôl, a to Matice slovenskej a ZŠ Odborárska."
Prečo ZŠ Odborárska?
K ZŠ Odborárska Mária Čížiková povedala: "Ekonomické ukazovatele aj naplnenosť školy sú na takej úrovni, ako u Základnej školy Československej armády. Otázka teda stojí - prečo sa bude vyraďovať zo siete práve Odborárska?" Dodala, že takýto návrh potrebuje zásadnejšie argumenty. Podľa nej neobstojí konštatovanie o slabom manažmente, alebo o finančných nedostatkoch spôsobených vedením školy: "Riešiť sa to dalo odvolaním riaditeľa, a nie rušením školy." Čížiková zdôraznila, že jedinou úsporou pri takomto variante by bol iba plat riaditeľa.
Viceprimátorka Katarína Ďurčanská (ex-KDH) je iného názoru, skonštatovala, že rozhodnutie podržať ZŠ Československej armády padlo preto, lebo Odborárska nemá naplnenú kapacitu: "Základnej škole Československej armády zase kapacity chýbajú. Škola si prenajíma priestory inde a platí za ne nájom. Takže ak sa toto zlúčenie uskutoční, ušetria sa peniaze nielen za plat riaditeľa, ale aj za nájom."
Čo treba zrušiť?
n Voči zámeru rušiť ZŠ Matice slovenskej protestujú rodičia žiakov. "Objavujú sa indície že mesto má záujem využiť školu na súkromné účely," píšu v stanovisku, ktoré nám poslali do redakcie. "Škola má 40-ročnú tradíciu, kvalifikovaných učiteľov, mladý ambiciózny kolektív, výborné hospodárske výsledky. Ako jediná v Prešove sa zaoberá žiakmi so špeciálnymi potrebami. So žiakmi s poruchami správania a učenia. Navštevujú ju aj žiaci s logopedickými poruchami. Taktiež ako jediná v meste má prípravný nultý ročník pre budúcich prvákov. Navštevujú ju aj deti s ťažkými ochoreniami. Sú zaradení do špeciálnych tried. Škola vytvorila aj osobitný pavilón pre rómske deti. S týmito deťmi pracuje rómsky asistent. Škola disponuje jedálňou, školským klubom a zaujímavým areálom. Politika mestských poslancov je však taká, že do popredia sa dostávajú financie, loby a obchody. Škole vykazuje odbor školstva nižší počet žiakov, ako je reálny stav. Tiež nemôže dostať svoje financie, odbor školstva nimi láta medzery neefektívnych škôl. Jediným problémom sú rozbité, nedokončené spojovacie chodby a chátrajúci areál. Podľa mesta nie sú peniaze. Ak by však mesto konečne investovalo do chátrajúcich škôl a vnímalo naliehavosť havarijného stavu, tak určite by rozhodli inak. Zrušili by školu, ktorá je neefektívna a nie takú, ktorá je neestetická."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš