MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
O absolútnom využití odpadu presvedčil študent bývalej drevárskej priemyslovky v Spišskej Novej Vsi (dnes Združená stredná škola - pozn. red.) Viktor Tóth porotu na krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti, aj na národnom kole súťaže Európskej únie pre mladých vedcov. Mladý Rožňavčan predstaví nezvyčajný nábytok vyrobený z plastového a dreveného odpadu na európskom finále v Kodani. Ešte predtým ho tento týždeň uvidia porotcovia slovenského kola SOČ-ky vo Zvolena, kam pocestuje spolu so svojimi ďalšími úspešnými spolužiakmi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Budúci nábytkári priviezli z krajského kola SOČ-ky pre svoju školu tri medailové miesta - V. Tóth prvenstvo v odbore ochrana a tvorba životného prostredia za prácu Absolútne využitie odpadu a Janka Liptáková prvé miesto v kategórii stavebníctvo, architektúra, dizajn. Úspech doplnila dvojica Michal Rákocy a Radomila Bondírová druhým miestom za Ekologické riešenie konštrukcie pasívneho domu. Pre drevársku školu je to zatiaľ najúspešnejší ročník SOČ-ky.
Po Afrike ide do Dánska
Štvrták Viktor Tóth sa využitiu plastových fliaš v nábytkárstve venoval už minulý rok. Jeho nápad na výrobu drevenej stoličky s povrchovou úpravou z vyhodených plastových fliaš vlani porota súťaže EÚ pre mladých vedcov ocenila účasťou na medzinárodnom kongrese v juhoafrickom Durbane. V. Tóth svoj nápad na využitie odpadu rozšíril o ďalšie možnosti a vytvoril nové stoličky. „Je to kombinácia plastového odpadu a pilín, hoblín a kôry. Z PET fľaše sa vytvorí nový materiál na tvorbu výpletov na stoličky. Navrhol som aj novú technológiu a nový konštrukčný spoj, kde sa využije vrchná závitová časť fľaše a vrchnák. V spojitosti s PET fľašou som využil materiály, ktoré vznikajú pri spracovaní dreva - piliny, hobliny a kôra. Tieto materiály sa natlačia do PET fľaše, zlisujú sa a fľaša vlastne tvorí povrchovú úpravu týchto materiálov," predstavuje V. Tóth novú technológiu, ktorú si chce dať patentovať. Jej využitie si vie predstaviť v exteriéri, ako sedenia do prírody, do parku. Dodáva, že na navrhovanej technológii ešte treba pracovať a skúmať jej možnosti v laboratóriu. Podmienky otcovej stolárskej dielne doma v Rožňave, kde vznikajú jeho výtvory, už na to nepostačujú. Svoje nápady chce ďalej rozvíjať po maturite na vysokej škole.
Ekologický dom
M. Rákocy s R. Bondírovou súťažili v SOČ s predstavou ekologického domu. „Ide o to, ako ušetriť náklady na bývanie a vytvoriť novú konštrukciu obvodovej steny domu z ekologických materiálov, ktoré sú z obnoviteľných zdrojov surovín a dajú sa vypestovať, nie vyťažiť," vysvetľuje M. Rákocy. Múry domu navrhol z obilných dosák vyrábaných z pšenice či raže, zlisovaných pod vysokým tlakom a teplotou na stavebné panely. Ďalej použili drevocementovú dosku, zloženú z drevných vlákien namočených v cemente a ako izoláciu technické konope, ktoré má podobné vlastnosti ako minerálna vlna. „Chceli sme dosiahnuť, aby dom mal čo najlepšie tepelné a zvukové izolačné vlastnosti. Navrhli sme využitie alternatívnych zdrojov energie formou slnečných kolektorov, prístavbu zimnej záhrady, či využívanie dažďovej vody na pranie, umývanie áut, splachovanie toalety či zalievanie vonkajších rastlín a záhrady," objasňuje autor práce. Tá obsahuje aj finančnú analýzu, porovnali klasické murované domy s ekologickými pasívnymi domami. „Prvotné náklady na výstavbu domu sú vyššie, ako pri tradičnom murovanom dome, ale peniaze sa majiteľom domu vrátia vo forme nižších nákladov na energie," predstavuje študent výhody domu.
Historický nábytok po novom
Štvrtáčka J. Liptáková vyhrala prvé miesto s prácou Veda v dizajne nábytkového predmetu. Inšpirovala sa zvlnenou nohou historického jedálenského stola z expozície markušovského kaštieľa. Historický prvok používaný v nábytkárstve v 18. storočí preniesla do súčasnosti a vytvorila návrh modernej sedačky. Jej nápad kolegovia nábytkári zhmotnili a sedačku vyrobili. „V prvej fáze som analyzovala jedálenský stôl, vybrala som si typický prvok, esovite zakrivenú nohu, ktorá sa v tomto období často používala. Ďalej som tento prvok aplikovala v súčasnom návrhu tak, aby som vytvorila nábytkový predmet," približuje postup, akým sa od historického stola dopracovala k vlastnému návrhu sedacej súpravy. Porota ocenila vedecký prístup pri tvorbe nábytku. „Je to síce zložitejšie, ale je to určite lepší spôsob vytvárania nábytku, ako niečo jednoducho skopírovať z internetu," tvrdí J. Liptáková, autorka návrhu originálnej sedačky.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš