ochrany, hoci na ňu neboli udelené výnimky. Bez nich sa z najchránenejšej piatej zóny národného parku nesmie odniesť ani slamka. Ťažbu musí takisto odobriť EÚ, ktorá ešte nerozhodla. Lesníci tvrdia, že na vypísaní súťaží nie je nič čudné.
VYSOKÉ TATRY. Ochranári z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk obviňujú lesníkov zo zavádzania. "ŠL najskôr hovorili, že vôbec nebudú ťažiť v najprísnejšej päťke. Potom ale o výnimky v päťke požiadali a bez ich doterajšieho udelenia dokonca na ťažbu dreva už vyhlásili aj súťaž," hovorí náčelník Vlka Juraj Lukáč. Lesníci vo výzve firmy pozývajú aj na obhliadku dreva.
Jasnovidci?
Podľa ochranárov je v oficiálnej výzve, zverejnenej na internete, šokujúca najmä nasledujúca veta: "POZOR! Predmetný predaj dreva bude prebiehať až po ukončení skúmania a vyjadrenia Európskej komisie."
Európska únia má v tomto období rozhodnúť, či je drevo v Tichej a Kôprovej doline možné vôbec ťažiť. Práve v nich bola na ťažbu vyhlásená sporná súťaž.
Vlk: Je to absurdné
Podľa Lukáča je takáto situácia absurdná. "To znamená, že ŠL dopredu vedia, ako rozhodne Európska komisia a vie sa, aké budú hranice rezervácií v budúcnosti. My to nevieme," hovorí.
Podľa Lukáča by sa mal do úvahy brať teraz platný právny stav. "Ten je taký, že ŠL vyberajú ťažobnú firmu na drevo, na ktorého ťažbu nemajú žiadne povolenie," myslí si Lukáč. Vlk preto vo veci začal voči lesníkom podnikať právne kroky. "Takto chceme zabrániť porušeniu slovenských zákonov a poškodeniu prírody," uviedol Lukáč.
Lesníci: Ide o prevenciu
Lesníci porušenie akýchkoľvek zákonov odmietajú. Námestník ŠL TANAP-u Marián Šturcel na informáciu o právnych krokoch Vlka reagoval: "K podpisu zmlúv na odpredaj dreva na pni v tých lokalitách, v ktorých krajský úrad výnimku na spracovanie udelí, pristúpime až po tom, ako príslušné rozhodnutia nadobudnú právoplatnosť."
Podľa Šturcela skoré vypísanie súťaže pred udelením výnimiek je nevyhnutný prípravný krok prevencie a boja proti rýchlo šíriacemu sa lykožrútovi v národnom parku.
Protichodné predpisy
Riaditeľ ŠL TANAP-u Peter líška dodáva, že k zvolenému postupu ich tlačí zákon o lesoch. "Zo zákona sme povinní spracovať kalamitu aj v piatom stupni ochrany, avšak len na základe udelenej výnimky."
Líška podčiarkol, že hovorí o následkoch lykožrútovej a nie veľkej vetrovej kalamity z roku 2004. Na ťažbu dreva z nej totiž už lesníci opakovane výnimky žiadať nemôžu.
Do podpisu majetok štátu
Líška uviedol, že oslovovať ťažobné firmy ešte pred udelením výnimiek nie je nič mimoriadne. "V zmysle ustanovení obchodného zákonníka sme uverejnili výzvu na podávanie návrhov na uzavretie zmlúv. K ich podpisu pristúpime až po rozhodnutí krajského úradu životného prostredia. Do podpisu zmluvy je drevo na pni majetkom štátu," povedal Líška.
ŠL TANAP-u uznávajú, že plánovaná ťažba lykožrútom poškodeného dreva v Tichej a Kôprovej doline bude závisieť od rozhodnutia Európskej komisie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš