Mária ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
S výdavkami takmer 85,5 milióna korún počíta tohtoročný rozpočet mesta Krompachy. Popri bežných i rozvojových investíciách Krompašania pre tento rok vyčlenili aj 100-tisíc korún na deratizáciu mesta. Podľa primátorky Ivety Rušinovej (NEKA) mesto už niekoľko rokov nebolo deratizované.
SPIŠ. Mestské rozpočty na Spiši počítajú s výdavkami na deratizáciu. Tú však nerobia každý rok. Samosprávy k nej pristúpia v prípade potreby.
Ako nám potvrdili na finančnom oddelení levočského magistrátu, v každoročných rozpočtoch mesto na to vyčleňuje 30- až 50-tisíc korún. Tie sú pre prípad, ak by bolo potrebné riešiť aktuálnu situáciu.
Rovnako aj rozpočet najmenšieho spišského mesta Spišské Vlachy počíta s 20 tisíckami na dezinfekciu a deratizáciu.
Spišskonovoveský magistrát ide zasa cestou prevencie. Už v minulosti v meste prebehla deratizácia, v miestach, kde sa hromadil odpad. Keďže najčastejšie živnou pôdou pre premnoženie hlodavcov sú práve kontajnery "nabité" zapáchajúcim odpadom, mesto v tomto roku vyčlenilo 300-tisíc korún na častejší odvoz odpadov v problémových lokalitách. Takou je napríklad Vilčurňa. Samotná deratizácia v meste sa v súčasnosti riadi platným VZN z roku 2003.
Deratizovať dvakrát ročne
Premnoženie živočíšnych škodcov, predovšetkým potkanov, myší a krýs, je sezónnym problémom v blízkosti ľudských obydlí, najčastejšie na jar a jeseň. Preto by sa deratizácia mala vykonávať najmenej dvakrát do roka. Rozhodnutie na deratizáciu vydáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi, na základe zákona zo roku 2007 o ochrane podpory a rozvoja verejného zdravia (paragraf 12 opatrenia na predchádzanie ochorení, regulácia živočíšnych škodcov).
Podľa riaditeľky úradu Eleny Gajdošovej robia deratizáciu pravidelne na území mesta v potravinárskych závodoch a závodoch na výrobu živočíšnych produktov. "Rozhodnutie o deratizácii vydávame podľa našich zistení alebo na časti obcí a miest, či na územie celého mesta. Deratizácia sa vykonáva na ochranu verejného zdravia a ochranu prostredia. Povinnosť deratizovať majú aj vlastníci či správcovia nehnuteľností," uviedla.
Pri deratizácii je dôležité nielen nahlásiť rozsah, druh i množstvo deratizačného prípravku, ale najdôležitejšie je odpratanie uhynutých tiel hlodavcov. "Často, najmä v rómskych osadách, sa stáva, že pred samotnou deratizáciou sa nevyvezie odpad z osád. Deratizácii musí bezpodmienečne predchádzať vypratanie komunálneho odpadu. Uhynuté telá zvierat sa v ňom môžu kvasiť a spôsobovať následné nákazy," zdôraznila Gajdošová. Rovnako je dôležité zvážiť deratizačné návnady, lebo práve v týchto osadách sa pohybuje veľké množstvo detí.
* * *
FAKTY
Deratizácia alebo ničenie hlodavcov
Zdroj: internet
Ide o komplex opatrení, zameraných na ničenie zdraviu nebezpečných a hospodársky škodlivých hlodavcov (potkany, myši, krysy,...) za účelom ochrany ľudského zdravia a zabráneniu ekonomickým škodám, ktoré hlodavec spôsobuje. Najčastejšie sa deratizuje kladením nástrah alebo rôznymi odchytovými pascami. Hlodavce ako škodcovia spôsobujú hneď niekoľko infekčných chorôb salmonela, toxoplazmóza, či smrteľné ochorenie Weilova žltačka a iné. Povinnosť dezinfekcie, dezinsekcie a deratizácie určuje Zákon č. 272/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov o ochrane zdravia ľudí.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš