MARIANNA MEŠŠOVÁ, marianna.messovakorzar.sk
Od decembrového postupu Prešova do druhého kola kandidatúry o titul Európske hlavné mesto kultúru 2013 sa toho veľa zmenilo. Manažérka marketingu organizačného štábu Anna Mišinová uviedla, že teraz je najdôležitejšie, aby Prešov pritiahol na seba medzinárodnú pozornosť, aby nadviazal medzinárodné partnerstvá pre svoje pre svoje aktivity. "Sú to malé olympijské hry," zhodnotila náročnosť celkového diania.
PREŠOV. O získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) mestá súťažia od roku 2006. Ako každá súťaž, aj táto má svoje kritériá a je dvojkolová. Do druhého kola postúpili štyri slovenská mestá. Okrem Prešova sú to Košice, Martin, Nitra. Projekty aj v druhom kole bude hodnotiť komisia zložená z európskych komisárov. Potom Rada Európy v roku 2009 vydá smernicu o tom, ktoré mestá pre rok 2013 titul získajú.
Robia medzinárodné partnerstvá
V júli bude musieť Prešov odovzdať doplnený kandidátsky profil pre druhé kolo súťaže. Potom bude svoje zámery prezentovať v Bruseli. Mišinová uviedla, že celý projekt nie je len o kultúre. "Aktivity v rámci kandidatúry Prešova musia byť tak pre obyvateľov mesta, ako aj pre návštevníkov. Pre Prešov je preto dôležité získať pozornosť medzinárodných partnerov. Nejde len o pritiahnutie umelcov, ale aj bežných ľudí," povedala. Všetky aktivity, ktoré sa v rámci kandidatúry Prešova udejú, budú veľkým náporom na infraštruktúru a služby v meste, ale aj na jazykovú zdatnosť ľudí. "Treba sa pripraviť," zdôraznila.
Z Prešova chcú kultúrne centrum
Vízia organizátorov je taká, že vytvoria z Prešova najefektívnejšie kultúrne centrum v okruhu 200 kilometrov. Kandidatúru Prešova totiž podporuje aj Prešovský samosprávny kraj, teda trinásť okresov. Prešov sa v rámci kandidatúry zameria na okruhy ako profesionálne a amatérske umenie, ľudský faktor, komerčná kultúra a environmentálny aspekt. "Hlavná je mobilita, teda medzikultúrny dialóg," uviedla. Kandidatúra Prešova sa bude niesť pod heslom Od zabudnutého drahokamu ku opálovému náhrdelníku.
Do Guinessovej knihy rekordov
Organizátori už niektoré aktivity spustili. Jednou z nich je infotrolejbus EHMK, ktorý premáva v Prešove na linke číslo 4, na trase Pod Šalgovikom - Sídlisko III. Pre cestujúcich touto linkou je pripravená možnosť získať informácie o kandidatúre, ale tiež sa učiť anglické slovíčka. "Ide o to, aby Prešovčania začali zdolávať jazykovú bariéru," skonštatovala Mišinová.
Siedmeho mája sa v Prešove uskutoční seminár pre podnikateľov o službách. Ľudia z Anglicka prídu do Prešova a budú prezentovať svoj pohľad na poskytovanie služieb v meste. Na 9. mája je zase pripravený pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov: "Pôjde o vytvorenie čo najväčšieho rachotu." V každom z trinástich okresných miest a tiež v Prešove sa o 18.30 hod. uskutoční koncert. Po jeho skončení bude nasledovať pokus o vytvorenie čo najväčšieho rachotu počas dvoch minút. Celé sa to bude z lietadla nahrávať, urobí sa aj videofilm. Ten bude súčasťou projektu, ktorým obyvatelia regiónu dajú najavo svoj záujem presadiť Prešov za Európske hlavné mesto kultúry.
V júni sa bude v Prešove hrať férovka v hre Človeče, nezlob sa. Organizátori pozvali do Prešova všetky kandidátske mestá.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš