opadáva omietka. Vlhkosť ohrozuje aj vystavené exponáty a vzácny historický nábytok.
MARKUŠOVCE. Opadávajúcu omietku z múrov si všimnú návštevníci kaštieľa už pri vstupe priamo pri kupovaní vstupeniek. Aj vo výstavných priestoroch sú viditeľné stopy vlhkosti na stenách. Voda zo suterénu kaštieľa vzlína a ohrozuje pieskovcové múry. Podľa katastrofického scenára sa pri dlhotrvajúcej nečinnosti môže kaštieľ, ktorý patrí k najviac navštevovaným expozíciám v spišskom regióne, zrútiť.
Pokazené čerpadlo
Voda sa v suteréne kaštieľa udržiava neustále. Čerpadlo, ktoré odstraňovalo vodu z pivničných priestorov, je pokazené a na nové niet peňazí. V suteréne stále stojí voda. "Všetko je mokré, všetko zamáka. Keď vonku prší alebo sa topí sneh, je tu toľko vody, že sa tu nedá prejsť. Je to škoda," myslí si upratovačka Mária Dobrovičová, ktorá je v kaštieli dennodenne.
Peniaze len na havarijné stavy
Tento problém pozná aj vedenie Múzea Spiša, správca tunajšieho kaštieľa. Vedúci prevádzkového oddelenia múzea Ondrej Chabada hovorí, že markušovský kaštieľ naposledy rekonštruovali pred 24 rokmi. "Odvtedy sa robili len najnutnejšie opravy, keď bola havária kanalizácie. Rozpočet Múzea Spiša nielen na objekt v Markušovciach, ale aj na ostatné prevádzky, nepostačuje na pravidelnú kvalitnú údržbu. My riešime skutočne len havarijné stavy," zdôrazňuje O. Chabada. Očakáva, že problémy s vlhkosťou v kaštieli budú narastať. "Vlhkosť má za následok opadávanie muriva. Čím neskôr sa táto situácia bude riešiť, tým vyššie budú náklady na opravu kaštieľa," upozorňuje.
Pomôžu eurofondy?
Riaditeľ Múzea Spiša Ladislav Spalek zdôrazňuje, že vlastníkom objektov je Košický samosprávny kraj (KSK). "Vlastník je povinný starať sa o tieto objekty. Zveril ich síce do správy nám, ale zverenie nie je kopírované finančnými prostriedkami, aby sme sa o tieto budovy mohli starať. Naše múzeum spravuje 9 objektov, z toho 6 je pamiatkovo chránených. Všetky sú spred 100, 200 aj 400 rokov," popisuje aktuálnu situáciu riaditeľ múzea.
Nové čerpadlo do pivníc by pomohlo len čiastočne. "Do kaštieľa by bolo treba investovať značné prostriedky. Máme ponuku na práce, ako odvlhčiť suterén, no ide o státisíce korún," pripomína L. Spalek. Možnosti, ako získať peniaze, vidí v eurofondoch. "Je to záležitosť vlastníka, ktorým je KSK. Uvažuje, že niektorý z našich objektov by bol zaradený do čerpania, len ešte nie sú stanovené priority. Koliduje tam školstvo, cesty, infraštruktúra, zdravotníctvo, takže nevieme, ako to pôjde. Osobne som skeptik," dodáva riaditeľ Múzea Spiša.
Kaštieľ nie je prioritou
Odbor kultúry KSK vie o zlom stave markušovského kaštieľa. "Žiaľ, prostriedky na spolufinancovanie takej veľkej opravy v tejto chvíli v rozpočte kraja nie sú. Kaštieľ v Markušovciach nie je zaradený ani medzi priority, ktoré budú financované z úveru z prostriedkov Európskej investičnej banky (EIB). Figuruje tam len dostavba a rekonštrukcia historickej budovy Východoslovenského múzea. Z úveru EIB sa prioritne robia opravy ciest," informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková. Dodala, že KSK bude hľadať možnosti riešenia napríklad cez Regionálny operačný program alebo tzv. nórske fondy. Pripomenula, že kaštieľ je historickým objektom pamiatkovo chráneným, takže finančne náročná nebude len samotná rekonštrukcia, ale aj príprava projektovej dokumentácie.
Niečo o Markušovskom kaštieli
n Pochádza z roku 1643, je zaevidovaný ako národná kultúrna pamiatka.
n Pre účely múzea bol upravený v 50. rokoch 20. storočia.
n Po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 1983 - 1994 v ňom sprístupnili pre verejnosť expozíciu historického nábytku. Jej ťažiskom je nábytok pochádzajúci z kaštieľa v Hodkovciach.
n Expozícia je doplnená ukážkami umeleckej histórie, remesiel, predmetov úžitkového umenia. Zaujímavé sú zbierky skla, porcelánu, ukážky dobového odievania, súbor zrkadiel, hodín, historických zbraní, ako aj ucelené zostavy - Csákyovská zasadacia sieň z roku 1884 s rodokmeňom či poľovnícky salónik z roku 1875.
n Okolie kaštieľa je upravené na francúzsky park s tromi stupňovitými terasami. Na poslednej z nich stojí letohrádok Dardanely.
(Zdroj: Múzeum Spiša)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš