okolo vrtuľníka pri nakladaní pacienta.
STARÁ LESNÁ. Popri vrtuľníku sa zdravotníkom predvádzali aj mnohé iné technické pomôcky. Mohli napríklad vidieť prácu s automatickým vonkajším defibrilátorom. Ten sa na záchranu života môže použiť aj bez prítomnosti lekára. Veľký záujem vzbudila oblasť súdneho lekárstva.
Ako merať kvalitu?
Okrem praktických cvičení sa na premiérovom stretnutí záchranárov s názvom Winter talks veľa diskutovalo. "Nosnou témou bola kvalita poskytovania urgentnej medicíny. Ako dosiahnuť to, aby bola čo najvyššia," hovorí zásahový lekár podtatranskej squadry EMS Marcel Sedlačko. Otázkou dňa na Slovensku je to, ako ju vlastne merať.
V neposlednom rade je pre záchranárov podľa Sedlačka neoceniteľná osobná výmena poznatkov. "Keď sa na jednom mieste zíde naraz 500 lekárov a iných zdravotníkov, tak je na to výborný priestor," doplnil.
Najviac je anezteziológov
Praktickým lekárom bolo určené srdcovo-pľúcne oživovanie postihnutého. Sedlačko hovorí, že praktickým lekárom sa takýto tréning zíde, lebo pri svojej každodennej praxi ju nezískajú. "Aj keď medzi nami pracuje aj časť praktických lekárov, k záchranárom najviac potrebujeme a prijímame anezteziólogov," upresnil Sedlačko.
ISO nie je všeliek
Podľa experta urgentnej medicíny Károla Káliga záchrankám pomáha aj zavádzanie certifikátov kvality ISO. "Nie je to však všetko. ISO hovorí o postupoch v účtovníctve a riadení, ak však lekár nezvládne situáciu pri pacientovi, chvastanie ISO-m je potom na nič," povedal Kálig.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš