pacientov s nevyliečiteľnou chorobou v poslednom štádiu ich života. Podujatia sa zúčastnilo 39 zdravotníkov rôznych profesií zo 17 krajín východného bloku.
PREŠOV. Slovensko na tomto seminári reprezentovala aj Lucia Šimoňáková z Kliniky geriatrie FNsP J.A. Reimana v Prešove, pôsobiaca zároveň na Ústave sociálnych vied a zdravotníctva blahoslaveného P.P. Gojdiča v Prešove a Strednej zdravotníckej škole sv. Bazila Veľkého v Prešove. „Prvýkrát som bola na takomto seminári pred štyrmi rokmi," informovala Lucia Šimoňáková. Prednášali im americkí odborníci, ktorí pracujú v oblasti paliatívnej starostlivosti. „Sú to poprední svetoví odborníci. Celotýždňový program pozostával s prednášok, aktivít v malých skupinách, exkurzií do zariadení paliatívnej starostlivosti," uviedla Šimoňáková.
Každý môže byť nevyliečiteľne chorým
„Každý z nás sa môže kedykoľvek ocitnúť v situácii, že bude nevyliečiteľne chorý. Zistí, že prostriedky na to, aby bol uzdravený, neexistujú," poznamenala L. Šimoňáková. V paliatívnej liečbe ide o tlmenie všetkých symptómov, ktoré so sebou prináša posledné štádium. Najmä ide o tlmenie bolesti a rešpektovanie želaní takto chorého pacienta do poslednej chvíle a taktiež jeho rodiny. „Keď trpí jeden člen rodiny, trpí celá domácnosť. Takže táto starostlivosť je zameraná na celú rodinu. Aj po smrti pacienta má rodina možnosť prichádzať k ľuďom, ktorí majú na starosti paliatívnu liečbu, aby od nich získali podporu, aby zvládali svoj žiaľ."
Paliatívnu starostlivosť poskytuje multidisciplinárny tím, ktorý tvoria lekár, sestra, zdravotný asistent, psychológ, sociálny pracovník, kňaz alebo iný duchovný vodca. Rešpektuje sa každá stránka pacienta. „Zomieranie sa v dnešnej dobe dostalo preč z tepla domova a dostalo sa do chladu nemocníc, medzi prístroje. V minulosti bolo úplne normálne, že ľudia zomierali doma medzi svojimi blízkymi. Je to želanie aj dnešných ľudí. Moja skúsenosť je taká, že ľudia si nevedia dať rady, alebo majú strach, že blízky zomrie doma a nemajú dostatočnú podporu," doplnila Lucia Šimoňáková.
Vyzdvihnúť dôstojnosť človeka
Cieľom celého seminára bolo, aby každý, kto sa seminára zúčastnil, išiel do svojej krajiny a tam vylepšoval starostlivosť o nevyliečiteľne chorých. „Našou úlohou bolo stanoviť si nejaké ciele, čo budeme robiť, keď sa vrátime domov. Rada by som poznatky, ktoré som tam nadobudla, zaradila do učebných osnov stredných i vysokých škôl s tým, že učebný materiál sa môže prispôsobiť. Ale sú aj vyššie ciele, zriadiť to ako predmet na vysokých školách v odbore ošetrovateľstva," povedala. Všetci zúčastnení dostali materiál, aby mohli školiť aj vo svojej krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš