MARIANNA MEŠŠOVÁ, marianna.messovakorzar.sk
Sedemnásť príslušníkov z celkového počtu 21 bardejovskej mestskej polície vyslovilo nedôveru riadiacim metódam svojho náčelníka Milana Hoška. Urobili tak otvoreným listom primátorovi Borisovi Hanuščakovi.
BARDEJOV. Argumentovali, že to robia preto, aby konečne vyšla najavo neodborná riadiaca činnosť Milana Hoška. "Štýl jeho riadenia a využívanie funkcie patrí do režimu, ktorý sme tu už raz mali, a ktorý nepatrí do otvorenej a demokratickej spoločnosti," uviedli bardejovskí mestskí policajti.
Výhrady: odborná úroveň
Čo namietajú mestskí policajti? Ich prvá výhrada sa týka odbornej úrovne. "Zákon o obecnej polícii ukladá náčelníkovi zabezpečovať odborný výcvik a školenie príslušníkov polície a nie svojvoľné preskúšavanie. Preskúšavanie zakladá povinnosti nad rámec zákona o obecnej polícii a Zákonníka práce. V minulom období sa neoprávnené písomné preskúšavanie z iniciatívy náčelníka Hoška konalo dvakrát," uvádzajú. Čo sa týka zabezpečovania objektov prostredníctvom pultu centrálnej ochrany, tvrdia, že nie sú oboznámení s napojenými chránenými objektmi: "Zanedbávaním tejto povinnosti dochádza k ohrozovaniu životov a zdravia policajtov." Podľa príslušníkov sa dlhodobo neuskutočňujú ani mesačné nástupy a tým pádom sa k ním nedostávajú dôležité informácie týkajúce sa mestskej polície.
Milana Hoško k výhradám uviedol: "Zákon o obecnej polícii hovorí, že náčelník zabezpečuje odborný výcvik. Akým spôsobom a akou formou, to zákon nestanovuje." Dodal, že on si zvolil písomnú formu. Pri ochrane objektov je postup súčasťou vnútornej smernice primátora a policajti s ňou boli oboznámení, uviedol náčelník.
Kritizovali aj rozvrh pracovných zmien
Policajti ďalej namietajú porušovanie kolektívnej zmluvy i pracovného poriadku mesta: "Mestská polícia sa riadi zákonom o obecnej polícii a Zákonníkom práce. Preto nevidíme dôvod rozvrh pracovných zmien určovať inak. Potreby mesta v súvislosti so zabezpečovaním obecných vecí a verejného poriadku pri rôznych akciách alebo sviatkoch nie je možné riešiť na úkor príslušníkov, aby nám boli plánované služby v takomto rozsahu: 10.00 - 18.00, 22.00 - 06.00, 13.00 - 21.00. Sme potom v nepretržitom režime." Policajti upozorňujú, že pritom by sa nemalo zabúdať, že ich služba je náročná, lebo nosia pri sebe zbraň a vstupujú do práv občanov.
M. Hoško oponuje: "Mnou predložený návrh na zmenu pracovného času bol prerokovaný na porade vedenia mesta a na zasadnutí výboru základnej organizácie Sloves." Čo sa týka rozsahu služieb, náčelník zdôrazňuje, že nejde o šikanovanie, ale o zabezpečenie podujatí, ako jarmok, veľkonočné, vianočné sviatky, Silvester a podobne: "Zabezpečenie úloh mestskej polície formou vopred plánovaných nadčasov by bolo v rozpore so Zákonníkom práce a ekonomickými pravidlami odmeňovania za prácu."
Iné výhrady policajtov
"Na mestskej polícii nie sú podmienky na zodpovednú prácu. Denne sa kladie dôraz na blokové konanie. Príslušníci majú náčelníkom určený limit výšky blokových pokút, ktorý musia mesačne splniť. Policajná práca však nie je o udeľovaní pokút na objednávku. Ak policajt vykoná občanovi pri priestupku dohovor, musí ho písomne zdôvodniť. Pritom niekedy dochádza k osobnej intervencii zo strany náčelníka, aby ten alebo onen občan - jeho známy - bol v súvislosti s priestupkom riešený dohovorom," píšu vo svojom liste primátorovi.
Ďalšia výhra bardejovských mestských policajtov sa týka zámeru kúpiť druhé motorové vozidlo: "Náčelník vyzýval príslušníkov, aby ukladali blokové pokuty, aby bolo na jeho zakúpenie. Po kúpe je však jeho výhradným užívateľom náčelník a len výnimočne ho pridelí do výkonu. Vozidlo často parkuje pred mestským úradom na Radničnom námestí, na čo poukazujú občania. Pýtajú sa, čo je to za privilégium. Či nevie na Radničné námestie prejsť z budovy mestskej polície pešo?"
V otvorenom liste sa dotkli aj ďalšieho problému:" Policajt je tiež len človek. A počas pracovnej zmeny potrebuje ísť na toaletu. Ak však náčelník zistí, že zamestnanci polície použili toaletu v budove mestskej polície počas hliadkovej služby, dochádza z jeho strany k ich atakovaniu." Náčelník vraj policajtov denne upozorňuje, aby boli vzorne ustrojení, ale sám to nedodržiava.
M. Hoško reaguje: "Rozpočet mesta bol schválený v zastupiteľstve. V jeho príjmovej časti sa ráta s príjmami z blokových pokút. Služobné motorové vozidlo využívam výlučne na plnenie úloh. Každá jazda je zaevidovaná v prevádzkovej knihe s uvedeným dôvodu jazdy. Ak vozidlo stojí na Radničnom námestí je to vždy v súvislosti so služobnou činnosťou."
K využívaniu toalety v budove mestskej polície uvádza: "Nikdy som nemal zámer atakovať príslušníka za to, že vykonáva biologickú potrebu. Ak som zistil, že je v budove, nechal som si to vysvetliť." Čo sa týka civilného oblečenia, Hoško konštatuje: "Ak som niekedy vykonával pracovnú činnosť v civilnom odeve, bolo to vždy s vedomím primátora. Nedostatky v mojej ustrojovacej disciplíne sú nadsadené a účelové."
Hanuščak: Absolútna dôvera
Primátor Bardejova Boris Hanuščak na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva vyslovil svoje stanovisko k otvoreného listu policajtov. Skonštatoval, že mestská polícia má pozitívny kredit u občanov. "A náčelník má moju absolútnu dôveru a podporu," zdôraznil.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš