trenčiansky hodinár Zoltán Láncz. Nás zaujímalo, ako sa mu podarilo to, o čo sa bez úspechu pokúšali mnohí.
STARÝ SMOKOVEC. Vysoké Tatry investovali do opravy desaťtisíce korún, no vždy bez úspechu. Nakoniec do Tatier zavítal trenčiansky majster a vežové hodiny po rokoch idú.
V čom bola chyba a ako je možné, že ostatní na ňu za ten dlhý čas neprišli? "Záhada bola naozaj dosť skrytá. Chyba bola v ortuťovom spínači, ktorý stále doťahoval hriadeľ a ten potom prerážal kostru," hovorí Láncz.
Musí to byť v krvi
Podľa neho takéto chyby sa objavujú ťažko a na ne už treba hodinárskeho majstra. "Na Slovensku sme len dvaja. Ja mám asi toto remeslo v génoch, môj otec bol hodinár a aj syn robí to isté. Mať to v krvi, aj to veru na to treba" smeje sa Láncz.
Vdýchnuť život
Trenčianskeho hodinára spojazdnenie hodín vždy poteší a v žiadnom prípade to pre neho nie je rutina po stovkách vykonaných opráv. "Hodiny, ktoré nejdú sú mŕtve. Vdýchnuť im znova život pre mňa znamená aj pocit radosti z rozveselenia ľudí, ktorým idúce hodiny slúžia," povedal Láncz.
Mobily veže nezahubia
Trenčiansky majster sa nebojí, že pre nástup mobilov sa vežové stroje času budú pre ľudí stávať potupne menej potrebnými, ako sa to z časti deje pri náramkových hodinkách. "To vôbec nehrozí. Veľa ľudí si presný čas z veží podvedome odfotografuje, a tak získajú informáciu o presnom čase. Vežové hodiny ľudia majú radi," povedal hodinár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš