Študent prvého ročníka stavebného učilišťa zo Spišskej Novej Vsi Ján Jochman vyhral v Bratislave strojársku olympiádu s prácou na tému Obnoviteľné
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zdroje energie na Slovensku. V konkurencii 50 finalistov porazil aj starších súťažiacich z gymnázií a stredných odborných škôl.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. S cieľom prebudiť v stredoškolákoch záujem o strojárske odbory zorganizovala Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prvú Strojársku olympiádu. Zo Spiša sa prihlásil J. Jochman, prvák z novoveského SOU stavebného, kde študuje odbor mechanik - elektronik. V súťažnej kategórii Energetické strojárstvo získal prvé miesto a okrem diplomu aj finančnú prémiu pre seba i pre školu.
Strojárska olympiáda pozostávala z troch kôl. "Prvé kolo boli otázky z matematiky, v druhom testy zo strojníctva a v treťom kole sa obhajovali práce. Ja som spracoval tému Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku. Venoval sa tomu, ako by sa dali využiť v našich podmienkach, koľko by takéto zariadenia na výrobu energie stáli, kto by to financoval a aké by boli výhody aj nevýhody," hovorí študent J. Jochman.
Zaoberal sa najmä veternou a slnečnou energiou: "Chcel som vyzdvihnúť práve to, že Slovensko je bohaté na obnoviteľné zdroje energie, máme takmer všetky druhy - vodnú, veternú, slnečnú, geotermálnu i biomasu. Napríklad v slnečnej energii máme ešte lepšie podmienky ako susedné Česko. A pritom Slovensko vyrába z obnoviteľných zdrojov veľmi málo energie."
Víťaz strojárskej olympiády sa stretol zatiaľ len so slnečnými kolektormi na ohrev vody. "Videl som to u kamaráta, dá sa tým ušetriť veľké množstvo peňazí a využíva sa to aj v zime," hovorí. Táto problematika ho zaujíma, v budúcnosti by chcel študovať odbor energetické strojárstvo.
Medzi finalistami olympiády bol J. Jochman najmladší, ako prvák porazil starších tretiakov aj štvrtákov. Riaditeľ SOU stavebného Ladislav Krajňák jeho úspech oceňuje: "Som veľmi rád, že aj v odbore mechanik - elektronik, ktorý my považujeme za špičkový, sa našiel študent, ktorý sa presadil v celoslovenskom meradle. Ten úspech je o to väčší, že súťažil so žiakmi gymázií a stredných odborných škôl medzi tretiakmi aj štvrtákmi."