program plný ľudových zvykov a tradícií, ktorý bude mať pre veľký záujem reprízu 13. apríla v sále v Giraltovciach.
GIRALTOVCE. Od svojho vzniku až dodnes súbor čerpá a uchováva tance a spevy z oblasti Šariša. "Na slávnostnom programe sme predviedli tance z Raslavíc, palicový tanec, ktorý mal veľký úspech, karičku a verbung. Sprevádzala nás naša cimbalová muzika, ktorá nielen hrá, ale aj spieva," informoval nás vedúci súboru Pavol Švač. Svoj program obohacuje súbor aj o zvyky našich predkov. Každoročne organizuje fašiangový sprievod mestom, veľkonočnú oblievačku, stavanie mája a podobné kultúrne akcie.
Úspechy aj v zahraničí
Medzi najväčšie úspechy Topľanu patrí účinkovanie na folklórnom festivale Tuchlovická púť v Tuchloviciach v Českej republike, účinkovanie na medzinárodnom folklórnom festivale v Reims vo Francúzsku a účinkovanie na medzinárodnom folklórnom festivale Jánošíkove dni v Terchovej. V roku 2007 sa súbor reprezentoval na slovenskej ambasáde vo Varšave v Poľsku a na Medzinárodnom folklórnom festivale v Istanbule v Turecku. "Na súťaže nechodíme, pretože máme zlé skúsenosti. Ale zúčastňujeme sa na rôznych festivaloch. V tomto roku už máme pozvanie do českej Jihlavy, do Krakova a Lublina v Poľsku. Ešte čakáme na pozvanie do Nemecka a Srbska," uviedol P. Švač.
Precestovali časť Európy
Súbor precestoval časť Európy, navštívil mnoho medzinárodných folklórnych festivalov. "Naša truhlica je plná. Ak ju otvoríte, začujete, ako v nej zvonia srdcia ľudí, ktorí milujú folklór, tanec, spev, zvyky a tradície. Úprimná vďaka patrí všetkým a zároveň všetkým patrí aj prianie, nech sa nám aj vám bohato vracia všetko, čo sme do svojej práce vložili, aby sme dary nadelené sudičkami dobre zúročili," poznamenala vedúca súboru Miriam Eliašová.
Folklórny súbor z Giraltoviec má 35 členov, tanečnú a hudobnú zložku, ktorú vedie Peter Zajac. Súčasťou súboru je aj detský folklórny súbor Topľanček.
* * *
História FS Topľan
(eli)
n História FS Topľan Giraltovce sa začala v roku 1973, od roku 1975 sa tanečný krúžok Kožiar pomenoval podľa rieky tečúcej Šarišom. Medzi prvých zakladateľov patrí Jozef Cina, ktorý podporoval rast súboru. Prvý choreograf Ondrej Majer začal tvoriť šarišské programové čísla aj čísla z rôznych kútov Slovenska. Od decembra 1983 sa chod súboru dostal do rúk Jozefa Bogdana. Po roku 1986 prekonával súbor generačný problém, neskôr však prišli noví členovia, ktorí pracovali pod vedením Štefana Galíka, za asistencie Evy Študyovej. Od roku 1994 viedol súbor choreograf Štefan Mucha, ktorý prišiel s novými námetmi. Repertoár súboru obohatil o tance z horného Šariša a zo Zemplína. V roku 2000 sa novým vedúcim stal Juraj Havrila a toho v roku 2001 vystriedali členovia súboru Miriam Eliašová a Pavol Švač.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš