ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Prednedávnom v jeden podvečer sa partia mladých chlapcov zabávala pri levočskom gymnáziu. Zrazu 18-ročný mladík vyliezol na blízke lešenie. Tvrdil, že ho nebaví život a plánuje skokom z lešenia spáchať samovraždu. Vystrašení kamaráti okamžite zburcovali políciu, na miesto dorazili okrem mužov zákona aj zdravotníci a hasiči.
LEVOČA. Tento príbeh sa skončil šťastne. Mladík sám zliezol z lešenia dole, odmietol lekársku pomoc a polícii tvrdil, že z jeho strany išlo o žart. Vraj nevedel, že kamaráti zoberú jeho slová tak vážne. Policajti aj hasiči doslova bijú na poplach. Niektorí ľudia beztrestne zneužívajú tiesňové linky. Kým ide iba o vulgarizmy adresované operátorom, relatívne je to ten lepší prípad. Keď však záchranné zložky na základe telefonátu zbytočne vyrážajú do terénu, míňajú sa peniaze daňových poplatníkov.
Vraj nemohla z auta vyslobodiť dieťa
"Alebo telefonovala nám žena, že havarovala s autom v blízkosti obce Uloža a Spišský Hrhov. Auto je vraj úplne zdemolované niekde v priekope a ona nemôže z vozidla vyslobodiť svojho ročného syna," opísal nám ďalší podobný príbeh riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Levoči Pavol Labuda. Aj v tomto prípade vyrazili do terénu všetky záchranné zložky. Na mieste, ktoré žena opísala, však nebolo ani stopy po vážnej autonehode. "Dve hodiny sme prehľadávali okolie, nazdávali sme sa, že žena v šoku zle opísala miesto, kde havarovala," dodal policajný riaditeľ z Levoče.
Opila sa a zavolala policajtom
Záver volajúca žena, podobne ako mladík-samovrah si z polície vystrelili. Bohužiaľ, obaja z toho vyviazli bez trestu. "Za pomoci techniky vieme zistiť, z akého telefónneho čísla dotyčný volá. Podobne to bolo so ženou, ktorá nám tvrdila, že havarovala. Išlo 19-ročnú obyvateľku Spišského Štvrtka. Tá sa opila a s kamarátmi sa stavila, že ich pobaví práve takýmto spôsobom," dodal P. Labuda.
Strieľajú si aj z hasičov
Aj hasiči sa majú podobné problémy, ako policajti. Z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Levoči vyrážali do terénu vlani 17-krát, kedy išlo o planý poplach. Rok predtým to bolo 10 prípadov, kedy si z hasičov niekto vystrelil. Kvôli takzvanej diere v legislatíve sú policajti bezmocní. "Iné je, keď dotyčný tvrdí, že v budove je napríklad bomba. Vtedy ho môžeme stíhať za šírenie poplašnej správy. Inak nemáme žiadne zákonné páky. Je to na škodu veci, pretože keď zbytočne do terénu vyrazia záchranné zložky, stojí to veľa peňazí. A nejde iba o pohonné hmoty či náš pracovný čas, ktorý by sme mohli využiť efektívnejšie," vysvetlil P. Labuda.
* * *
Čo hovorí Ministerstva vnútra SR
(toti)
n Ako niekto zneužije telefónne číslo 112, hrozí mu v zmysle zákona o integrovanom záchrannom systéme pokuta až do výšky 50-tisíc korún. "Ministerstvo vnútra do konca tohto roka plánuje navrhnúť zmeny v tomto zákone. Upresnili by mechanizmus vymáhania pokút," vysvetlila Natália Hattalová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR.
n Zneužitie linky tiesňového volania na číslo 150 zase rieši zákon Národnej rady SR č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, kde sa v § 14 odsek 2 písmena f) zákona uvádza, že: "fyzická osoba nesmie vyvolať bezdôvodne požiarny poplach, privolať bezdôvodne hasičskú jednotku alebo zneužiť linku tiesňového volania" a v § 61 odsek 3 písmeno b) zákona je tento čin kvalifikovaný ako priestupok a uvádza sa aj postih od pokarhania do výšky 5 000 korún.
n "Legislatívna úprava zvýšením poplatku alebo iné podobné kroky by v súčasnosti problém neriešili, pretože najväčším problémom je dokazovanie spáchania takéhoto priestupku, ktorého sa najčastejšie dopúšťajú osoby mladšie ako 15 rokov. Problematický je aj samotný proces dokazovania spáchania takéhoto priestupku - volanie z verejných automatov, z utajených čísel mobilných operátorov, z požičaných, respektíve odcudzených mobilných telefónov a podobne," upresnila N. Hattalová.
n S alternatívnym návrhom riešenia prichádza telekomunikačný expert David Března. "Vypnúť mobil na pár hodín by bolo asi naozaj rizikové. Operátor by však záškodníkovi, ktorý hasičom zavolá v hodine napríklad 20-krát, mal zrušiť číslo," povedal D. Března. Dnes môžu operátori konať iba na podnet polície a orgánov v priestupkovom konaní. Keďže zneužívanie čísel 150, 155 až 158 trestné nie je, operátori nijako reagovať nemôžu.
n Väčšina falošných hovorov prichádza z takzvaných kariet typu prima, alebo českých operátorov. Expert Března hovorí, že oproti majiteľom paušálov, ktorí sa dajú vystopovať okamžite, sú kartoví a roammingoví odhaliteľní ťažšie. "Ale nie úplne. V podstate to dá len viac námahy. Operátor, či už náš alebo český, dnes dokáže zamerať každý mobil s presnosťou na desať metrov," upresnil D. Března.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš