MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
Stredné školy pociťujú nedostatok študentov. Najmenší záujem je o učilištia, ale problém už pocítili aj kedysi elitné gymnáziá. Aj na ne sa v Prešovskom kraji hlási v prvom kole menej žiakov, než chcú prijať. Niektorým školám hrozí, že triedy neotvoria vôbec.
PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj (PSK) je zriaďovateľom 17 gymnázií. Z nich sa iba v piatich prípadoch hlási viac žiakov v prvom termíne, než môžu prijať. „Na gymnázium v Giraltovciach, kde je plánovaných 34 miest, sa hlási v prvom termíne 26 a v druhom 13 žiakov," uviedol príklad vedúci odboru školstva Úradu PSK Karol Lacko. Gymnáziá sú na tom ešte relatívne dobre, čo platí aj pre hotelové a obchodné akadémie a zdravotné školy. Priemyslovky, odborné školy a učilišťa sú na tom oveľa horšie.
Ohrozené otvorenie
Napríklad na Dievčenskej odbornej škole v Prešove chceli otvoriť dve triedy so 60 žiačkami, ale prihlásilo sa ich len 34 v prvom a 33 v druhom termíne. Ešte horšia situácia je na Strednej priemyselnej škole v Prešove so zameraním na drevárstvo. Na 24 voľných miest sa prihlásili štyria (a dvaja v druhom kole). „Takže to vyzerá, že túto priemyslovku v septembri neotvoríme," podotkol vedúci odboru školstva.
Problémové školy
Medzi ďalšie problémové školy patrí učilište v Medzilaborciach, kde sa hlásia traja adepti. Zle je na tom aj Spojená škola v Čaklove a SOU v Bijacovciach. Na druhú menovanú školu sa hlási 69 v prvom a 36 žiakov v druhom termíne, kapacita je pritom 260. „Vieme, kde táto škola sídli, vo veľkých priestoroch kaštieľa. Ak nenaplníme počet žiakov aspoň na 200 - 220, bude mať veľké problémy," konštatoval Lacko.
Kvalita klesá
Tým, že na gymnáziá sa už dostane takmer každý, kto chce, bez ohľadu na predchádzajúce výsledky, znižuje sa ich kvalita. A o to menej žiakov sa hlási na iné školy. Paradoxne, problémy majú aj tie školy, ktoré by mali byť v kurze. Hoci stavebníctvu či dopravnému priemyslu sa mimoriadne darí, školstvo túto konjunktúru nezachytilo. Stavebné a dopravné učilištia a priemyslovky stále trpia nedostatkom žiakom. „Tento problém, žiaľ, nevieme vyriešiť ani my, ani ministerstvo," podotkol K. Lacko a pripustil, že na gymnáziá už nechodia len najlepší žiaci, ale aj slabší a tiež sa znížili kritériá pre prijatie na vysoké školy. Jednou z možností by mohlo byť, aby samotné veľké firmy „dotovali" svojich budúcich zamestnancov a podporovali konkrétne učebné odbory a profesie. „Raz k tomu príde. Problém je v tom, že roky letia a vyškolenie jedného žiaka trvá štyri roky," dodal vedúci odboru školstva Úradu PSK.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš