Popradskí poslanci rozhodli o zlúčení siedmich materských škôl s piatimi základnými školami. Časť škôlok v strate samostatnosti vidí viac škôd ako
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
osohu. V iných skôr veria výhodám zlúčenia. Rodičia zase dúfajú, že zmena ich ratolestiam neprinesie zhoršenie predškolskej prípravy.
POPRAD. Mesto Poprad hovorí, že zlúčením chce ušetriť náklady a škôlkárom uľahčiť prechod do ZŠ. Šetrenie má priniesť spoločná administratíva MŠ, ZŠ a školských jedální. "Radšej príjmeme novú kuchárku, ktorá bude variť ako mať dve vedúce jedální, ktoré normujú jedlo a objednávajú suroviny," vraví vedúca odboru školstva Edita Pilárová.
Niektoré škôlky sa na zlúčenie pozerajú s obavami a nevôľou. "Opatreniu nechápem. Počtom detí sme najväčšia škôlka v okresoch Poprad a Kežmarok. Škôlky a školy majú odlišné starosti a iné problémy. Zlúčenie je nevýhodné," hovorí riaditeľka MŠ na Záborského ulici Mária Rybková.
Tá podstatu problému vidí v rozdielnom financovaní škôlok a ZŠ. "Kým financovanie škôlok je pre mesto originálna povinnosť, ZŠ už financuje ako prenesenú kompetenciu štátu," vysvetľuje Rybková. Inými slovami, podľa riaditeľky zlúčením môže dôjsť ku kráteniu peňazí pre škôlky.
Presuny len pri haváriách
"Peniaze pre žiakov sú prideľované podľa presných koeficientov. K presunom peňazí medzi školou a škôlkou v rámci zlúčeného zariadenia nemôže a nebude dochádzať," hovorí Pilárová.
Tá pripúšťa jedinú výnimku. "Tou sú havarijné stavy, ak napríklad náhle začne zatekať strecha. Vtedy však musí riaditeľovi školy presun peňazí schváliť náš odbor," argumentuje šéfka školstva v Poprade.
Sľubujú ľahší prechod
Pilárová zo zlúčenia sľubuje úžitok deťom. Navštevovaním spoločných krúžkov, výletov, hodín informatiky, exkurzií a iných akcií by mal byť podľa nej šok z prechodu do ZŠ pre žiačikov menší. Väčšina oslovených rodičov si chce si počkať, čo opatrenia prinesú.
"Uvidíme, hádam to nebude pre deti horšie," povedala Petra Ilenčíková.
"Svoje deti chcem dať práve do ŽS Komenského, s ktorou sa má zlúčiť naša škôlka. Možno to ich prechodu do školy naozaj pomôže," myslí si zase Emília Morvayová.
Bez obáv sa na zlúčenie pozerá riaditeľka MŠ na Podtatranskej ulici Oľga Korbová: "V prvom rade som učiteľka. Takto sa zbavím veľkého množstva ekonomickej agendy, ktorú bude robiť niekto iný." Podľa nej, s príslušnou ZŠ už teraz majú veľa spoločných akcií a projektov. Korbová si myslí, že zlúčenia sa obávajú najmä susedné škôlky blízko seba: "Žiaľ, demografia je taká, aká je. Pre úbytok detí budú musieť niektoré škôlky neskôr zaniknúť. Tomu sa asi nevyhneme."
Na Tajovského hodnotili
MŠ na Tajovského sa zlúčila so ZŠ na tej istej ulici už pred niekoľkými mesiacmi. Jej bývala riaditeľka a terajšia zástupkyňa pre škôlku Eva Hešová hovorí, že skúsenosti nie sú zlé: "Práve sme mali sedenie so zamestnancami na tému, čo zlúčenie prinieslo. Zhodli sme sa, že zápory ani neboli. Skôr klady. Naši žiaci môžu používať školskú telocvičňu, nám ubudlo administratívnej agendy."
TOMÁŠ TIŠŤAN
tomas.tistankorzar.sk
FAKTY
Zlúčenie škôlok v Poprade
MŠ na Ulici mládeže sa spojí s ZŠ na Tajovského
MŠ na Jarnej ulici s ZŠ na Jarnej
MŠ na Záborského ulici s ZŠ na Jarnej
MŠ na Okružnej ulici s ZŠ na Francisciho
MŠ na Podtatranskej ulici s ZŠ na Komenského
MŠ na Ulici Mládeže II s ZŠ na Dostojevského
MŠ na Dostojevského ulici s ZŠ na Dostojevského
Riaditeľky bývalých škôlok sa automaticky stanú zástupcami riaditeľov ZŠ, s ktorými boli zlúčené.
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš